Tıp dilindeki ismi fibrositis olan kulunç, sırtın üst kısmında meydana gelen bir kas rahatsızlığıdır.

Uzmanlara göre kuluncun tanımı, gerilim sonucu kasılmış kasların gevşememesi durumudur.

KULUNÇ TUTULMASI ve AĞRISI

Kasların olduğu her bölgede oluşabilen kulunç, genellikle boyun ve sırt bölgesinde ağrılar yapar. Ağrılar dışında hiçbir tehlikesi olmayan kas rahatsızlığı, basit yöntemlerle giderilir.

Kulunç ağrısının sebebi nedirKulunç ağrısı kimlerde görülür? Kulunç ağrısı nasıl teşhis edilir? Kulunç nasıl tedavi edilir?

Her yaşta görülen kulunç tutulması ve ağrısı oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Yaş ve cinsiyete bağlı olmaksızın, kaslarını gereğinden fazla ya da kötü kullanan herkeste meydana gelmektedir.

Kimi insanlarda kronik bir problem olan kulunç ağrıları stresli ve hareketsiz bir yaşam süren insanlarda daha sık görülmektedir. Kulunç rahatsızlığının nedenleri ise özetle şöyle:

– Kasların gereğinden fazla zorlanması

– Hareketsiz bir yaşam sonucu kasların zayıflaması

– Strese bağlı olarak kasların kasılması

– Soğuk algınlığı

– Yanlış oturma

NASIL GEÇER

Teşhisi kolay bir rahatsızlık olan kulunç, romatizmal şikayetlerden hastaneye giderin yüzde 11’de rastlanmaktadır. Boyna ve kollara yayılma riski olan bu adele kasılmasının tedavi mümkündür. Uzmanlar tarafından teşhisi konulan kulunç ağrıları, gevşeme hareketleri ve egzersizlerle giderilmektedir. Kulunç tedavisini yöntemleri ise özetle şöyle:

– Gevşeme hareketleri düzenli egzersiz

– Oturma pozisyonların düzeltilmesi

– Stresten uzak bir yaşam

– Aşırı bilgisayar ve telefon kullanımından uzaklaşma

– Bölgesel ve genel masaj uygulamaları

– Fizik tedavi uygulamaları

– Sağlıklı ve dengeli beslenme

PAYLAŞ