Türkiye’nin ihracat kapasitesinde büyük yer tutan tekstil sanayinde markalaşma ve ihracat sorunları. 

Ülkemiz ekonomisinde büyük girdisi olan tekstil üretimi ve ihracatında devletin teşviklerine ihtiyaç devam ediyor.

Çin ile karşılaştırdığımızda ülkemizin tekstil sanayinde daha ucuz ve kaliteli ürünler ortaya çıkarmasına rağmen, özellikle taşıma/kargolama maliyetleri yüzünden perakende satışlarda rekabet edilemiyor.

1 USD’lik ürünü bile ücretsiz Avrupa ve Amerika’ya kargolayan Çin satıcıları, perakende sektöründe liderliği bırakmayacağa benziyor.

Günümüz satışlarında gittikçe trendi yükselen “internet üzerinden satış, perakende ihracat” iş alanı bu yüzden maalesef rekabet edemiyor.

Üretici ve satıcılar bu konuda devletten destek bekliyor. Devlet’in PTT yurtdışı kargolama servisinin daha uygun hale gelmesinin , ülke ihracatına büyük katkı sunacağı konusunda hemfikirler.

Avrupa’nın en büyük markalarına oeko-tex, gots gibi kalite sertifikaları ile organik üretim yapan Türk Tekstil Sanayi üreticileri, böyle bir destekleme ile Avrupa’da tekel konumuna ulaşılabileceği yorumunu yapıyor.

Küçük satıcıların da bu şekilde ülkeye girdi sağlayacağı , Türk Markalarının Avrupa’da daha çok tanınıp tercih edileceği gözüküyor.

Özellikle ev tekstili sektöründe ülkemiz , pamuk, bambu, keten ipliğini sanat eserine dönüştürerek çok kaliteli ürünler sunuyor. Nevresim, çarşaf, havlu, bornoz, peştemal, bambu çorap, alez yatak koruyucu gibi birçok alan ürünün üretimi ve ihracatı yapılıyor.

 

PAYLAŞ