Menbiç’de PYD lider kadrosu geri çekildi diyen ABD’nin sözlerinin gerçekleri yansıtmadığı öğrenildi. 

Yazar ve Gazeteci Ceyhun Bozkurt’un edindiği bilgilere göre YPG/PYD Menbiç’in nüfusunu değiştirmeye yönelik hamlelere devam ediyor.

“ABD Genelkurmay Başkanı 6 Kasım’da Ankara’ya gelmişti. Bu ziyarette bölgede ortak hareket edilmesi kararlaştırılmıştı.

Türkiye “Münbiç’in PYD/YPG terör örgütü tarafından boşaltılmasını denetleyecek bir ortak komisyon oluşturalım” önerisi yapmıştı.

Öneriye göre bu komisyon hakem işlevi görecek, terör örgütünün Münbiç’i boşaltmasını denetleyecekti. ABD tarafından bu öneri kabul edildi. Ancak geçen süre zarfında bu ülke tarafından tek bir adım dahi atılmadı. “Hallediyoruz” diyerek oyalama taktiği izlediler.

Ancak bu ülke yetkilileri, sık sık “PYD çekilecek, çekildi, yarın çekilecek, an itibariyle çekiliyor” açıklamalarını eksik etmedi.Türkiye’yi ise oyalamaya devam ettiler. Türkiye’yi oyalarken de PYD’ye yoğun bir şekilde silah yardımı yapmaya devam ettiler

Son ve çok kapsamlı yardım geçen hafta gerçekleşti. Yaklaşık 100 TIR, geçen hafta Irak tarafından Suriye’deki PYD bölgesine giriş yaptı. Bu TIR’larda Ayn el İsa’ya götürülecek insani yardım olduğu ileri sürüldü. Ancak kazın ayağının öyle olmadığı hemen anlaşıldı. TIR’larda çok sayıda silah olduğu tespit edilirken yaklaşık 100 TIR’ın yarısından fazlası Ayn el İsa’ya değil Münbiç’e yöneldi. TIR’lardaki silahlar Münbiç’teki YPG’li teröristlere aktarıldı.

Bitmedi. PYD, ABD desteğiyle kentin demografisine de oynamaya başladı.Ayn el Arap’tan(Kobani) yaklaşık 300 PYD’li aile kente getirildi. Bu aileler kente yerleştirilirken, bunlarla beraber kentteki PYD’lilerin sayısının yaklaşık 3-4 bine çıktığı belirtiliyor.

Ayrıca PYD Münbiç’te gerek kentteki militanları gerek getirdiği aileler üzerinden Türkiye karşıtı eylemler örgütlemeye başladı.

Ancak Türkmen ve daha fazla sayıda Arap Münbiç’li bu eylemlere iştirak etmedi. Tam tersine PYD karşıtı Türkiye destekçesi tutum aldılar.

Bu gelişmeler gösteriyor ki, müttefikimiz olduğunu ileri süren ülke, Türkiye’yi oyalamayı, PYD’yi desteklemeyi sürdürecek.

Son not. Türkiye Halep’te hiçbir şekilde olmayacak. Sadece insani boyutu konusunda çok hassas. Çünkü sivillerin durumu endişe veriyor. Bunun dışında Halep’teki grupların hiçbirine Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri destek vermiyor.”

PAYLAŞ