Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan iPhone 7 için dayanıklılık testi yayınlandı. Bilindiği üzere su geçirmez olarak tasarlanan iPhone’un 7 serisi dayanıklılığı ile de göz doldurdu. 

iPhone7 için Youtube kullanıcılarından ilk dayanıklılık testleri yayınlanmaya başladı.
Apple, yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus akıllı telefon modellerini ön sipariş veren kullanıcılara teslim etmeye başladı. Kullanıcılar tarafından her yeni Samsung ve Apple modeline yapılan dayanıklılık testlerinin ilki de yayınlandı.

 


iPhone 7, ‘IP67 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası’ ile gelmesi nedeniyle sağlamlığı daha fazla merak edilen bir telefon haline geldi.  İlk dayanıklılık testi ise, JerryRigEverything adlı YouTube kanalından geldi. Videoyu çeken kişi kutusundan çıkardığı telefonu önce kalem, anahtar ve bıçakla çizdi, ardından ateşe tuttu son olarak da bükmeye çalıştı.

Anahtar ile yapılan çizilme testine karşı dayanıklılık gösteren iPhone 7, aynı başarıyı bıçakla yapılan testte gösteremiyor. Zira, bıçak ucuyla atılan çizikler cihazın kasasında oldukça derine iniyor. Test sırasında iPhone 7’nin kamera kapağı bıçak ile atılan darbelere dayanarak çizilmiyor. Daha sert bir cisimle zorlandığında ise normal olarak çizikler oluşmaya başlıyor. Ayrıca, testi yapan şahıs arka kamera kapağının safir camdan üretilmediğini iddia ediyor.

Dayanıklılık testinin en kafa karıştırıcı noktası ise, iPhone 7’nin kasasının esnemesi. Telefon bükülmeye çalışıldığında iPhone 6 serisine göre dayanıklı bir yapıda olsa da, ekranın esnek yapıdan kolayca nasibini aldığı görülüyor. Bu da özellikle su dayanıklılığı konusunda riskli bir durum teşkil ediyor.

PAYLAŞ