Kumpas mağduru Amiraller yine haklı çıktı. Rus Genelkurmayı ;”Türkiye Karadeniz’in efendisi gibiydi”.

Fetö kumpasları ile tutsak edilen Soner Polat, Semih Çetin, Nusret Güner gibi Amiraller , “kumpaslarda Türk Deniz Kuvvetlerinin yani Türk Donanması’nın özellikle hedef alındığını , zayıflatıldığını, yıllarca geriye gittiğini bu nedenle en büyük zararı gördüğünü ifade etmişti.

Rusya’dan gelen açıklama bu durumu doğrular nitelikte oldu.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Karadeniz’deki Rus filosu ve Türk Deniz Kuvvetleri arasındaki “güç oranının son birkaç yıl içerisinde ciddi biçimde değiştiğini” savunarak “Türkiye’nin neredeyse Karadeniz’in efendisi olduğu söyleniyordu. Artık her şey değişti” şeklinde konuştu.

Rusya’nın güney askeri bölgesinde düzenlenen Kafkasya 2016 tatbikatlarının sonuçlarının değerlendirildiği bir toplantıda konuşan Gerasimov, “Bundan birkaç yıl önce Rus (Karadeniz) filosunun askeri kapasitesi Türk Deniz Kuvvetleri’ninkiyle kontrast halindeydi. O zamanlar Türkiye’nin neredeyse Karadeniz’in efendisi olduğu söyleniyordu. Artık her şey değişti”ifadelerini kullandı.

Sputnik Rus Haber Ajansına göre, Valeri Gerasimov, Rus filosuna Kalibr tipi cruise füzeleri taşıyabilen denizaltılar gibi yeni olanaklar eklenerek kapasitesinin artırıldığını öne sürdüğü konuşmasında Rusya’nın Karadeniz Filosu bugün “iyi bir izlenim bıraktığını” da iddia etti.

PAYLAŞ