İsrail yanlısı lobiye yakınlığıyla bilinen FDD panelinde İncirlik’in alternatifleri tartışıldı.

Amerika’nın kullanması için Ürdün, Kıbrıs, Kuzey Irak’ın alternatifler olarak konuşulduğu panelde,  ABD’nin Türkiye’ye muhtaç olmadığını göstermesi gerektiği vurgulandı.

Panele darbe ihtimalini aylar önce yazan John Hannah, eski ABD elçisi Eric Edelman, Avrupa Müttefik Kuvvetler EUCOM eski komutanı General Philip Breedlove katıldı.

General Breedlove: “Sadece İncirlik değil, Diyarbakır üssü de çok önemli. Bizim arama kurtarma faaliyetlerimiz buradan yapılıyor.Alternatifi zor. Türkiye’deki üslere alternatifler bulunmasının Türkiye’nin de işine geleceğini, ilişkilerin rahatça tartışılabileceğini ” ifade ederken, Türkiye’ye eleştirel bakanlar, “İncirlik’e alternatif çıkaralım. Türkiye’ye muhtaç olmayalım” şeklinde görüş bildirdiler.

FDD uzmanları John Cappello, Patrick Megahan, John Hannah ve Jonathan Schanzer tarafından kaleme alınan raporda,“Türkiye’deki rahatsız edici eğilimler ve artan istikrarsızlığa dair soru işaretleri, orada hassas ve stratejik askeri varlıklar tutmaya devam edilmesinin neticeleri üzerinde kapsamlı bir gözden geçirme çalışmasını gerektiriyor” ifadesi kullanıldı.

“Türkiye’deki tesisler Amerika’nın hedefleri açısından önemli taktiksel ve stratejik çözümler sağlamaya devam ediyor. Bunun da ötesinde, ABD’nin Türkiye’deki üslerini küçülttüğü ya da terk ettiği şeklinde herhangi bir iddia, Ankara, Washington ve NATO arasında daha da büyük bölünmelere yol açabilir. Bununla birlikte, son dönemki gelişmeler ve devam etmekte olan gidişat çizgileri düşünüldüğünde, kritik önemdeki stratejik varlıklar için alternatif üs noktalarını incelememek sorumsuzluk olur.”

Raporda, İncirlik Üssü’ne alternatif olarak, Kıbrıs’ta İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Akrotiri üssü, Ürdün’deki Muvaffak Salti Hava Üssü ve kuzey Irak’taki üsler olası seçenekler arasında gösterildi.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Amerika’nın olduğu yönündeki suçlamalara işaret edilerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin ABD’nin Türkiye’deki operasyonlarını sınırlandırabileceği, hatta Amerikan güçlerinin tamamen çekilmesini isteyebileceği ihtimaline dikkat çekilen raporda, “Eğer Türkiye’deki siyasi vaziyet daha kötüleşirse, güvenlik alanındaki endişeler de ABD’yi kaynaklarını yeniden konumlandırmaya zorlayabilir” denildi.

Raporda, Türkiye’deki ABD ve NATO varlıklarının geleceğiyle ilgili tartışmaların “olası durumlar planlaması” olarak görülmesi gerektiği, amacın Türkiye’nin ittifaktaki konumunu zayıflatmak ya da gölgelemek olmadığı ifade edilirken, Amerikan varlıklarının taşınmasının “ilk tercih edilen seçenek” olmadığı vurgusu yapıldı. Raporda şöyle devam edildi:

“ABD-Türkiye ortaklığının her iki ülkenin de çıkarına olduğu ve dolayısıyla daha fazla uyumlu hale getirilmesi gerektiğinin altı çizilmeli. Uygulanacak herhangi bir baskı da titizlikle ve NATO üyeleriyle koordinasyon halinde yapılmalı. Ancak Erdoğan’a ABD’nin sadece Türkiye’ye bağımlı olmadığı sinyalini vermek, ilişkilerin tekrar eşit zemine oturmasına yardımcı olabilir.”

TBMM’de 2003 yılında Irak tezkeresinin geçmemesinin kısmen bir nedeninin, Ankara’nın Washington’ın Irak’ı kuzeyden değil de güneyden işgal etme şeklinde alternatif bir planı bulunduğunu düşünmemesi olduğu öne sürülen raporda, “ABD aynı hatayı tekrarlamaktan kaçınmalı ve seçeneklerini daha etkili şekilde dillendirmeli” ifadesi kullanıldı.

Raporda ayrıca, Türkiye’deki Amerikan varlıkları üzerindeki tartışmaların “ya hep ya hiç” şeklinde görülmemesi gerektiği de kaydedilerek, “Eğer gerekli görülürse Ankara ve Washington, bazı varlıkların kalması, bazılarının ise taşınması yönünde yeni bir düzenleme üzerinde anlaşabilir” denildi.

Konunun Amerika’daki yönetim ve Kongre birimlerinde etraflıca tartışılması ihtiyacına da işaret edilen raporda, “Bu tartışmalar Ankara’ya önemli bir mesaj da gönderecek; (askeri varlıkları) yeniden konuşlandırmaya hevesli olmasak da Türkiye’nin gerek iç, gerek dış politikaları bizimkilerle uyumlu olmadığı müddetçe bu seçeneği düşüneceğiz” ifadesine yer verildi.

 

PAYLAŞ