ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye ile Rusya yakınlaşmasına yönelik Amerika yönetiminin bir endişesi bulunmadığını belirterek, “Bu onların vereceği bir karar” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya ile savunma sanayi alanında işbirliği düşünülebileceğine dair sözlerinin sorulmasına üzerine Kirby, bu konudaki haberleri görmediğini ancak Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki ve IŞİD karşıtı mücadelede ortak olduğunu belirtti.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkinin iki ülkeyi ilgilendireceğini belirten Kirby, “Tabii ki buna bir kısıtlama söz konusu olamaz. Kimsenin endişeli olması için de bir neden yok. Biz de Türkiye ve Rusya güvenlik ve savunma konularında yeni ve farklı bir ilişki kurarsa diye endişeli değiliz. Bu onların vereceği bir karar” dedi.

Kirby, Türkiye’nin NATO’da ve IŞİD karşıtı koalisyondaki üyeliğine ve katkılarına değer verdiklerini, bunun derinleşmesi, güçlenmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye hakkında endişeleri bulunduğu zaman bunu söylemekten çekinmediklerini dile getiren Kirby, 15 Temmuz darbe girişiminde Batı’nın ya da ABD’nin rolü bulunduğuna ilişkin söylemler, yargı süreci ya da basın özgürlüğü gibi konularda konuştuklarını hatırlattı.

Kirby, “Bize en çok yardımcı olacak şeyin retorikten öteye geçip Türkiye ile işbirliği ve ilişkiyi güçlü tutmanın yollarını aramak olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

PAYLAŞ