Polonya’da İkinci Dünya Savaşı sonunda, Sovyetler Birliği’nin Polonya’ya girmeden önce saklanıldığına inanılan altın, mücevher ve silah dolu olduğu iddia edilen trenin bulunması için kazı çalışmaları başladı.

Polonya’da başlanılan arama faaliyetlerine ilk olarak trenin olduğuna inanılan tepede sondaj aleti ile delik delme çalışması başlatıldı.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bir Polonyalı ile bir Alman Walbrzych kenti yakınlarında toprak altına işleyebilen radar yardımıyla zırhlı tren vagonlarını tespit ettiklerini açıklamıştı. Tren vagonlarının 8-9 metre derinde ve yaklaşık 100 metre uzunluğunda olduğu belirtildi.

Bilimsel araştırmacılar ortaya atılan iddiaları reddederken, kazı projesinin sözcüsü Andrzej Gaik koca trenin saman yığınında iğne olmadığını, treni elbet bulacaklarını söyledi.

Tren vagonlarında silah prototipleri olduğuna inandıklarını belirten sözcüye karşın bölgede yaşayan halk vagonlarda Nazi’lerin Kızıl Ordu gelmeden önce altınları sakladığına inanıyor.

Sözcü Polonya televizyon kanalı TVP’nin haber programında yaptığı açıklamada, bir tünelin bulunduğunu ve Perşembe günü her şeyin ortaya çıkacağını söyledi.

 

PAYLAŞ