CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a OHAL Kararnamelerine ilişkin bir mektup ile ekinde 669 sayılı KHK hakkında bilgi notu gönderdi.

Ohal kapsamında yapılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile TSK’nın yapısı değiştirilmiş, Kuvvet komutanlıkları Savunma Bakanlığına bağlanmış, askeri liseler kapatılmıştı. Bu konu ile ilgili uzmanlar “emir komuta birliğinin bozulacağy ve Ordu-Millet bütünlüğünün kopacağı” konusunda hemfikir olmuştu.

2 gün önce Vatan Partisi’nden Avukat Ceyhan Mumcu bu konuda bildiri yayınlayarak , yapılanların Anayasa’ya aykırı olduğunu vurgulamıştı . TGB de bu konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek , 110 milletvekiline çağrıda bulunmuş, bu kararnamelerin iptali için Anayasa Mahkemesi yoluna başvurulmasını istemişti.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, Chp lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bu konuda adım atarak Başbakan Binali Yıldırım’a mektup yazdı.

Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin olağanüstü hal kapsamında çıkardığı ve TSK’yı yeniden yapılandıran Kanun Hükmünde Kararname’nin “Anayasa’ya aykırı olduğunu”, Başbakan Binali Yıldırım’a görüşmeleri sırasında söylemişti. Kılıçdaroğlu, bugün de bir mektupla, aynı görüşü  Başbakan Yıldırım’a ileterek, resmen kayıtlara geçirdi.

İşte Kılıçdaroğlu’nun Binali Yıldırım’a gönderiği o mektup:

“Ülkemizde yaşanan darbe girişimi sonrasındaki ziyaretiniz sırasında olağanüstü hal KHK’lerine ilişkin kaygılarımı sizinle paylaşmıştım.

Sizlerin de takdir edeceği üzere, demokrasilerde devletin temel kurumlarının yapılandırılması, ortak akıl ve parlamento iradesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu düzenlemelerin olağanüstü hal psikolojisiyle yapılmasının ilerde daha büyük sorunlara yol açtığı malumunuzdur. Geçici dönemlerin olağanüstü yöntemleri ile kalıcı düzenlemeler yapılmasının devlette derin kırılmalar ve geri dönülmez hasarlar yaratabileceği düşünülmektedir.

Görüldüğü kadarıyla 669 sayılı KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri gibi çok önemli bir kurum olağanüstü hal süresini de aşacak şekilde yeniden düzenlenmektedir. Bu yapılandırmanın titiz bir çalışma, ortak akıl ve kanun yoluyla yapılmasının yaşamsal öneme sahip olduğu çok açıktır.

Söz konusu yöntemin hukuk açısından da sorunlu ve Anayasaya aykırı olabileceği yönünde düşünceler taşımaktayız. Bu çerçevede bizden konuya ilişkin olarak talep ettiğiniz bilgi notunu ekte sunuyoruz.

Karşı karşıya olduğumuz sorunun büyüklüğünü biliyor, bunu yeni sorunlara yol açmadan aşabilmenin ortak çaba ile mümkün olduğu inancımızı koruyoruz.

Saygılarımla.”

PAYLAŞ