Avusturya Başbakanı Christian Kern, demokratik ve ekonomik eksikliklerden dolayı Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik görüşmelerinin sonlandırılması için girişim başlatacağını açıkladı. 

Türkiye’deki Fetö darbe girişimi sonrasında yapılan operasyonlara AB’den eleştiriler yükselmişti. Batı yanlısı teslimiyetçi yayınlar yapan ve onlar adına çalışan Fetö’nün ülkeden temizlenmeye başlanması sonrası şantaj tarzı açıklamalar hız kesmeden devam ediyor.

Reuters’in haberine göre Kern, bir tv kanalında verdiği söyleşide, üyelik görüşmelerinin ‘diplomatik bir kurgu’ olduğunu savunarak, “Demokratik standartların Türkiye’nin üyeliği için yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz… Ekonomik konular da bir o kadar önemli, çünkü Türkiye ekonomisi Avrupa ortalamasının çok uzağında” dedi.

Avrupa Konseyi’nin 16 Eylül’de yapacağı toplantıda Türkiye’nin üyelik görüşmelerinin sonlandırılması için Avusturya’nın bir teklif yapıp yapmayacağı sorulan Kern, bunu gündeme getireceklerini belirterek, “Alternatif bir konsept bulunmasını isteyeceğiz”dedi.

PAYLAŞ