İngiltere’de yayınlanan Türkiye’ye yönelik kurtarma operasyonu Abd’nin hazırladığı “Bin yılın meydan okuması” planını aratmıyor. 

Amerika’nın Türkiye’ye meydan okuması olarak analiz edilen “Millennium Challenge” tatbikatı şöyleydi;

senaryo : akdeniz’de ada sorunu yaşayan ve birçok azınlık barındıran bir ülke var bu ülke stratejik açıdan iki kıtayı birbirinden ayıran bir su yolunun üzerinde konumlanmış ve iki kıtada birden toprağı var… (özetle isim vermeden Türkiye’yi tarif ediyorlar)

Bu kez de İngiltere’den benzer haber geldi. OdaTv’nin çevirdiği haber şöyle.

Türkiye’de bulunan ve sayıları 50 bin civarı olan Birleşik Krallık vatandaşını kurtarmak üzere askeri bir operasyon planladıklarını, hatta bu görevi gerçekleştirecek askerlerin Güney Kıbrıs’ta bulunan İngiliz üssüne gönderildikleri bilgisini veriyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar, kendi vatandaşlarını kurtarma girişiminin de ötesinde, adeta bir işgal planını andırır nitelikte.

İşte işgal planını andıran senaryo;

Türk iç savaşına sebep olacak bir girişimle asilerin hükümeti ikinci defa devirme girişiminde bulunabilecekleri korkusuyla birlikte, İngiliz birlikleri Türkiye’nin komşusu Kıbrıs’a geçtiler ve gerektiği takdirde ülkede bulunan Britanyalı turistleri kurtarma görevine hazırlanıyorlar.

Acil durum planları hazırlayan savunma yetkilileri ve silah donanmış askerler, Özel Kuvvetler Destek Mangası‘yla beraber gözde bölgelere uçarak turistleri ve aileleri evlerinde güven içerisinde tutmak için hazırlar.

Yüzlerce jet, helikopter ve öteki uçaklar 50 bin civarı Britanyalı’yı tehlikeden uzaklaşmalarına yardımcı olmak için görevlendirilecekler. Askerler bu operasyona müdahale etmeye kalkışacak yerel isyancılara ateş etmekte serbest olacaklar.

PAYLAŞ