Mhp Milletvekili Prof Dr. Ümit Özdağ , darbe girişimi ve sonrasına dair önemli analizlerde bulundu.

MHP’den Milletvekili ve aynı zamanda Milli Güvenlik Politikaları Uzmanı olan Özdağ’ın tespitleri şöyle;

“Gülenci subaylar, önümüzdeki aylarda dış dinamiklerin de etkisiyle yeni bir darbe girişimini deneyebilirler”

“Darbenin nedeniyle ilgili temel tespit olan ‘sistem darbe üretmektedir’ tespiti doğru değildir. 15 Temmuz darbe girişiminin nedeni sistem değil TSK’da gerçekleşen ‘mehdici’ kadrolaşmadır. 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk siyasal İslamcı darbe girişimi gerçekleşmiştir. 15 Temmuz darbe teşebbüsü, ‘mehdi’ iddiasını taşıyan bir kişiye bağlı kadroların teşebbüsüdür.”

“Türkiye, hala tehlikeyi aşmış değildir”

“Gülenci subaylar, devam eden bütün gözaltı ve tutuklamalara rağmen önümüzdeki aylarda dış dinamiklerin de etkisiyle gerçekleştirilebilecek politik, ekonomik ve psikolojik istikrarsızlaştırma operasyonları sonrasında yeni bir darbe girişimini deneyebilirler. Cemaatin oluşturduğu tehdidin hızlı ve doğru adımlarla tamamen yok edilmesi Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlığı için hayati bir gerekliliktir.”

“Darbe teşebbüsü sırasından moral olarak ezilen komutanların, TSK’yı yaşadığı travmadan başarıyla çıkarması mümkün olmayabilir. Bu komuta kademesi görevden ayrılmadan 15 Temmuz gecesiyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkması mümkün değildir.”

“MİT, darbenin cemaatçi darbe olduğunu hatta bir darbe olduğunu dahi tespit edememiştir. MİT’in cemaatin ilk çemberine nüfuz edemediği anlaşılmaktadır. MİT’teki cemaatçi yapılanma da hızla tasfiye edilmelidir.”

“Önümüzdeki süreçte FETÖ ile PKK ve IŞİD arasında oluşabilecek iş birliğini zayıflatmanın yolu, TSK ve jandarma kadrolarının asıl işlerine hızlı dönmelerinden geçmektedir.”

“MHP, cemaatin sızmalarına karşı kendisini en iyi korumuş partidir. Sayın Bahçeli’nin cemaate karşı tavrı diğer siyasi parti genel başkanlarına göre daha kesin ve net olmuştur.”

PAYLAŞ