Irak’ın Musul bölgesindeki Işid’in yerden havaya , hava savunma füze sistemi kurduğu öğrenildi. 

Irak ve Suriye’de varlık gösteren IŞİD’in İsrail teknolojisini kullanarak füze savunma sistemi kullandığı ortaya çıktı. Rus Haber Ajansı Sputnik’in Arapça sitesine göre, IŞİD’in kurduğu füze sistemlerinin, İsrail’e ait Rafael Python-5 füzelerinin farklı bir sistemi olduğu belirtildi.

Worldbulettin.com’un Arapça Sputnik’ten aktardığı haberde, uzmanların görüşleri de yer alıyor. Uzmanlar, IŞİD’in mevcut teknolojilerinin İsrail’in teknoloji yardımı ile sınırlı olmadığını, Japon teknoloji şirketi Sony’nin de füze savunma sistemlerine monte edilmek için kameralar ürettiği iddia ediyor.

Haberde ayrıca, 2014 yılında İsrail’in Gazze’de kullandığı füze sistemlerinde Sony’nin elektronik kart ve kameraların tespit edildiği yazılmış.

Geçtiğimiz günlerde IŞİD’in silah kapasitesiyle ilgili yayınlanan raporlarda, yasaklanmış klor ve hardal gazıyla çok sayıda kitle imha silahının örgüt tarafından üretildiği belirtilmişti.ABD ordusundan konuyla ilgili yapılan bir açıklamada ise ağustos ayı başında IŞİD’in Peşmerge’ye attığı havan toplarının parçalarının incelendiği ve o parçalarda hardal gazı bulgularına rastlandığı ifade edilmişti.

PAYLAŞ