15 Temmuz’da İstanbul’da olduğu öğrenilen Henri Barkey’in , darbe girişiminden 2 gün önce de Fetö toplantısına katıldığı öğrenildi. 

Darbe girişiminden 2 gün önce Amerikan Kongresi Dış İlişkiler Komisyonu’nda düzenlenen toplantıda ana gündem maddelerinden birinin Fethullah Gülen olduğu ve konuşmacılardan birinin de darbe günü İstanbul’da olduğu ortaya çıkan eski CIA Danışmanı Henri Barkey olduğu ortaya çıktı.

Darbe girişimi öncesi yapılan toplantıda, Fetö’nün kongre üyelerine övülerek anlatılması dikkat çekti. Toplantı başkanı Dana Rohrabacher’in “Bu mesafeden baktığımda Gülen hareketi ülkemizdeki, kurucu atalarımız zamanına giden Mason örgütlenmesi gibi görünüyor. Atalarımız idealist insanlardı. Dediğim gibi rotary kulübü…” sözleri ise gözlerden kaçmadı. 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği gün, Fethullah Gülen’e sürekli övgüler dizen, Kuzey Irak’ın da aralarında olduğu bölgelerde Cemaat toplantılarına katılan “Ilımlı İslam”teorisyenlerinden Henri Barkey’in İstanbul’da olduğunun ortaya çıkması tartışmalara neden olmuştu. Polis söz konusu toplantı hakkında soruşturma başlatmıştı.

CUMHURİYETÇİ KONGRE ÜYESİNDEN ÖVGÜLER

Oturumda Henri Barkey, Alan Makovsky ve Fevzi Bilgin, Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı. Darbeden iki gün önce düzenlenen oturumun sonuna doğru, oturumu yöneten Cumhuriyetçi Kongre üyesi Dana Rohrabacher, konuyu Gülen Cemaati’ne getirdi. Amerika’nın Sesi’nden Dilge Timoçin’in haberine göre Rochabacher, “Bu ülkenin başkanının, ister eski başbakan deyin ister cumhurbaşkanı fark etmez, onun tüm siyasi temeli Gülen hareketi ile bağlantılı. Görebildiğim kadarıyla Gülen hareketi, ki hareketin inançları üzerine çalıştım ve bu hareket içinde yer alan bazı isimlerle konuştum, ve yüksek değerlere meyilli ve daha açık ve hoşgörülü bir İslam arayışındalar ve bu takdire şayan bir şey olabilir” dedi. Rohrabacher, Gülen hareketini ABD’deki Rotary kulüplerine de benzetti ve“İnsanlara yardım etme felsefesine sahip olmak anlamında, aynı zamanda siyasete dahil olmak anlamında ve toplumun yardım çabalarına dahil olmak anlamında eşdeğerler”ifadelerini kullandı. Cumhuriyetçi kongre üyesi, “Nasıl oldu da Gülen hareketi, iktidara getirdikleri ve en büyük destekçisi olanlar tarafından toplumun bir numaralı düşmanı ilan edildi?” diye de sordu.

BARKEY’DEN TSK VE GÜLEN YORUMU

Eski CIA Danışmanı olan ve darbe günü Türkiye’de olmasıyla gündeme gelen Prof. Henri Barkey, buna Gülen hareketinin, yolsuzlukları ortaya çıkarmasını neden olarak gösterdi. Barkey, “Erdoğan, para meseleleri ile ilgili ses kayıtlarının sızdırılmasının arkasında Gülenciler olduğunu düşündü” dedi. Barkey,  Erdoğan’ın iktidara geldiğinde Gülen’le, Türk Ordusuna karşı birlik olduğuna, şimdi ise Erdoğan ve TSK’nın Gülen’e karşı aynı safta yer aldığına dikkati çekti.

PAYLAŞ