Fetö terör örgütünün Kırgızistan’da da darbe yapabileceği öğrenildi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu uyardı… “FETÖ, Kırgızistan yönetiminin içine de sızıyor. Onlara da böyle bir darbe girişiminde bulunabileceğini söyledik.”
Habertürk ekranlarında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, FETÖ konusunda bazı ülkelere bizzat uyarıda bulunduğunu söyledi. Bu ülkelerden birinin de Kırgızistan olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, örgütün Orta Asya’da bu ülkeyi kendisine üs olarak seçtiğini vurguladı:

CİDDİ TEHDİT SÖZ KONUSU

“Her geçen gün orada bunların yapılanması büyüyor ve Kırgızistan yönetiminin içine de sızıyorlar. Onlara da böyle bir darbe girişiminde bulunabileceğini söyledik. Bize darbe girişiminde bulunan bir terörist örgüte onların müsade etmemesi gerektiğini söyledik. Aksi takdirde onlara bakış açımız değişir. Bizden hemen listeyi bir kez daha istediler. Ben ertesi gün listeyi onlara bir kez daha ulaştırdım. Kırgızistan için de ciddi bir tehdit var. Orayı üs olarak seçtikleri için. Kırgızistan devlet yapısının içinde sürekli sızmalar var.”

MISIR’A DAİR BİLGİ YOK

Mısır’ın Fetullah Gülen’e davette bulunduğuna yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, kendilerinin elinde Mısır’ın davette bulunduğuna dair net bir bilgi olmadığını ve iddialar üzerine yorum yapmayı doğru bulmadığını bildirdi.

KAŞİF KOZİNOĞLU’nun Raporunda Yazılmıştı!

Kaşif Kozinoğlu’nun Orta Asya ile ilgili verdiği bilgilerde bu konular yazılmıştı, işte Kırgızistan ile ilgili bölüm;

‘Büyükelçilikler, THY ve TİKA cemaat ofisi gibi’

Kaşif Kozinoğlu, Türk Cumhuriyetlerinde büyükelçilikler, THY ve Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’nın (TİKA) Gülen cemaatinin ofisleri gibi kullanıldığını anlatıyor

“Kırgızistan’da uzun yıllardır ve halen tüm okulların başında olan şahıs Orhan İnandı, aslında Fethullah Gülen’in ‘Asya İmamı’dır. Kırgız Devleti ile irtibatlı olan esasen odur. Büyükelçiden hiçbir farkı yoktur. TC Devleti de bu şahıs üzerinden Kırgız yönetimi ile irtibat kurmaktadır. Anılan şahıs Kırgızistan’da, F. Gülen cemaatinin bilgisi dışında gizli bir şahsi servet de edinmiştir. Haremi vardır. Lüks içinde yaşamaktadır. Kırgızistan servisi tarafından angaje edilmiştir. Kırgız gizli servisi her adımını bilmektedir. Anılan Kırgız servisine de F. Gülen cemaatini anlatmaktadır. Kırgızlar, F. Gülen’in okullarına muhtaç oldukları için şu an itibarıyla kapatamamaktadırlar. Orhan İnandı’dan elde ettikleri tüm bilgileri, Rus ve Çin servisine aktarmaktadırlar. Aslında Rusya ve Türkmenistan’daki okullar, Orhan İnandı’nın verdiği bilgiler sonrası kapatılmıştır.”

PAYLAŞ