Fetö darbe girişiminin Ankara Akıncılar Üssü’nden değil Adana İncirlik Üssü’nden yönetildiği tespiti kuvvetleniyor. Bilindiği üzere üsse elektrik hala verilmiyordu. 

Darbe girişiminin kurmaylarından 39. Mekanize Tugayı Komutanı Hasan Polat, İncirlik’te ABD’lilerle 12 kez buluştu. Polat, Hatay’da da Washington’dan gelen heyetlerle sık sık görüştü. İncirlik görüşmelerinde cuntaya, sivillerin direnişin durmaması halinde PKK/PYD militanlarının devreye gireceği garantisi verildi.

KULLANILAN BOMBALAR TSK’nın DEĞİL

Darbeye teşebbüs gecesi Malatya Havalimanına iniş yapan 8 kargo uçağında bulunan silah ve bombaların TSK envanterinde kaydı olmadığı ve İncirlik’ten darbecilere destek amacı ile teşebbüsten bir kaç gün önce sevk edildiği iddia ediliyor. Malatya’da bulunan 2. Ordu komutanlığı İncirlik toplantılarında doğu ve güneydoğuya yönelik 16 Aralık’ta başlayacak kalkışma için ana üs seçildi. Malatya 2. Ordu karargahı olması sebebiyle bölgede özel öneme sahip. 2.Ordu Komutanı Adem Huduti ise darbeci cuntanın kilit isimleri arasında yer alıyor ve darbeye giden süreçte PKK ve cunta işbirliği ile devlet kurumları ve hükümeti itibarsızlaştırma amaçlı tüm faaliyetlerde etkin rol alan isim olarak biliniyor.

AMERİKALILARLA 12 GÖRÜŞME

Darbe girişiminin kurmay isimlerinden 39. Mekanize Tugayı Komutanı Hasan Polat, İncirlik’te ABD’li yetkililerle 12 buluşma gerçekleştirdi. Ayrıca Hatay Harbiye’de Washington’dan gelen farklı heyetlerle de son dönemde birçok görüşme yapan Hasan Polat’a darbenin başarıya ulaşamaması halinde Erbil üzerinden kaçış hattı açılacağı ve sonrasında ABD ve Kanada’ya geçiş hakkı verileceği garantisi verildi.

PKK TERÖRİSTLERİ SİLAHLANDIRILACAK

ABD’nin İncirlik görüşmelerinde cuntacı subaylara Doğu ve Güneydoğu’da sivil direnişin şiddetlenmesi halinde tüm PKK-PYD militanlarının ABD tarafından silahlandırılarak darbeye destek vermeyi kararlaştırıldığı duyuruldu. Gülten Kışanak’a bu konuda başta Diyarbakır olmak üzere tüm bölgede militan ve örgüt sempatizanlarının hazır olması bilgisi verildi.

TANKER UÇAKLARI KALKAMADI

İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu bulunan 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın darbe girişimine adı karışması, İncirlik’ten kalkan uçakların Ankara’da cuntacılar tarafından bombalama eylemine katılması ve darbe girişiminde kullanılan F-16’lara havada yakıt ikmali iddiaları üzerine geçici olarak kapatılmıştı. Elektriklerin tamamen kesilmeyle tanker uçakların havalanamamış ve yakıt ikmali yapamayan jetler Akıncı Üssü’ne geri dönmek zorunda kalmıştı. Darbe girişiminin bastırılmasının ardından Tuğgeneral Van ile birlikte 10 asker tutuklanmıştı. Tuğgeneral Van’ın ABD’de iltica talebinde bulunduğu belirtilmişti.

İNCİRLİK MUTABAKATI İPTAL EDİLSİN

E. Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, “İncirlik’in bir fitne merkezi olduğu tartışılmaz. Aynı İncirlik ‘Fetö’ darbe teşebbüsünde de karşımızda. Orada bazı toplantıların yapıldığı, ABD’nin Türkiye’deki darbe tezgahını İncirlik Üssü’nden yönettiği görülüyor. İncirlik’ten kalkan tanker uçaklar Ankara semalarında sağa sola bomba yağdıran savaş uçaklarına ikmal yapıyor. ABD’nin bundan haberdar olmaması mümkün değil. Yaşananların arkasında ABD istihbaratının rolü olduğu açık” dedi.

İncirlik mutabakatının bu koşullarda yürürlükte olmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Pekin “İncirlik mutabakatı yürürlükte olmaya devam ederse Türkiye’ye düşmanlık mutabakatı olur. Bu nedenle ABD ile yapılan İncirlik mutabakatı derhal iptal edilmelidir. Bu Türkiye’nin güvenliği ve bekası için elzem hale gelmiştir. Bir ülke kendi varlığını tehdit eden bir merkeze topraklarında izin vermez, vermemelidir” diye konuştu.

PAYLAŞ