ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, İncirlik üssünden yapılan uçuşların tamamen durdurulduğunu duyurdu ve üste elektriklerin de kesildiğini açıkladı.

Darbe girişimi için incirlik üssü’nden kalkan tanker uçakların kullanması sonrası radikal bir adım atıldı. Türkiye bölgede hava sahasının kapatıldığını açıkladı. Adana’da yer alan İncirlik Hava Üssü’nü kullanan ABD hava kuvvetlerinin de Türkiye’nin hava sahasının kapatılması kararına uyduğu belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Askeri gereklilikler dikkate alınarak İncirlik’te de bazı tedbirler uygulanıyor. ABD ile şuana kadar görüşmemiz olmadı. Onlar da darbe girişimi nedeniyle olayı anlayışla karşılıyorlar” dedi.

Öte yandan Beyaz Saray, ABD Başkanı Obama’nın, Türkiye’deki gelişmelerin ele alınması için önümüzdeki saatlerde Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağını açıkladı.

Obama, toplantıda ulusal güvenlik ve dış politika ekibinden Türkiye’deki son gelişmelerle ilgili bilgilendirilecek.

Abd haricinde diğer koalisyon uçakları da İncirlik Üssü’nü kullanıyordu. Almanya ile bu konuda kriz yaşanmıştı.

Abd’nin Suriye’de desteklediği Pkk’nın uzantısı Pyd yüzünden kriz yaşanmış, İncirlik Üssü’nün Amerika’ya kapatılması hamlesi beklenmişti.

Almanya’nın Ermeni Tehciri olaylarını “soykırım” olarak tanıması sonrası da İncirlik Üssü’nün kapatılması beklenmişti.

Fakat hükümet kanadından, halkın bu beklentileri yanıt bulmamıştı.

Uzmanlar, Darbe Girişimi’nin Abd menşeli olduğunu düşünüyor… Hükümet bu sebeple mi bu kararı aldı? Ne zamana kadar kapalı kalacak? Fethullah Gülen iade edilene kadar kapalı mı kalacak? bekleyip göreceğiz.

PAYLAŞ