Fetö’nün kumpasları ile yıllarca hapis yatmış, kumpas mağduru emekli Tsk mensupları, Darbe Girişimi’ni değerlendirdi. 

Balyoz kumpası mağduru Deniz Kurmay Albay Ümit Metin de isyan etti. 

Sosyal Medya hesabından isyanını dile getiren Ümit Metin aşağıdaki fotoğrafı paylaşarak şunları söyledi;

balyoz ergenekon kumpası mağdurları

“Darbe yapmaya çalışan Şüpheliler karakolda…
Biz bu denizci hainlerin isimlerini defalarca yetkililere iletmiştik…
Geldiğimiz noktada bu hainler kadar bu şahıslara işlem yapmayan ve terfi ettirenler de suçludur…”

E. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 

“Bunu yapanlar asker değil, teröristtir”

“Dün gece Türkiye tarihinde yaşanılan en korkunç gecelerinden birisi oldu. Bu darbe kalkışını, girişimini, bu hareketi ve bu harekete katılanları lanetliyorum. Onlar Türkiye’nin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin tarihine bir kara leke sürdüler.”

“Bugün diyorum ki kendi Meclisini bombalayan, kendi halkına ateş açanlar Türk askeri olamaz. Bunlar birilerinden ve bir yerlerden emir alan teröristlerdir. Bu olayların sonucunda sevindiğimiz noktalardan bir tanesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğu 15 Temmuz 2016 günü yaşanılan olaylar karşısında gösterdiği davranış ile başta Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar olmak üzere demokrasinin yanında yer aldılar. Bu nedenle gerçekten hepsini yürekten kutluyorum. Dün gece Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük çoğunluğu ile beraber omuz omuza örnek bir davranış gösteren polisimize teşekkürlerimi sunuyorum onları kutluyorum. Polislerimiz canları pahasına görevlerini yerlerine getirdiler”

“Türk milleti darbenin karşısında olduğunu çok net olarak bütün dünyaya ilan etti. Bu da hepimiz için gurur vesilesi. Bugün, darbeciler ile cemaat arasında ilişki olduğunu birçok insan düşünmektedir. Ben de aynı düşünceyi taşıyorum. Bundan önce cemaat Türk Silahlı Kuvvetlerine girişimde bulunmuştu. Bugün ise Türk milletine karşı yapılan bir harekettir”

“Bizim ufacık bir pozitif bakacağımız bir nokta var Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisindeki zararlı odaklar bugün temizleniyor. Bu olaydan sonra Türk Silahlı kuvvetleri daha güçlü olarak çıkacaktır. Bu ordu bize lazım. Bu coğrafyada güçlü orduya ihtiyacımız var.”

“Ben erlerin, bu darbenin içerisinde yer alan, planlayan rütbeli personelden ayrı tutulması düşüncesindeyim. Bu askerlerimiz belki de kandırıldılar. Bunların tatbikat ve bunun gibi nedenlerle kışla dışarısına çıkarıldığı gözüküyor. bu olayda kullanıldı Mehmetçikler, bekli aldatıldılar, belki yanlış bilgiler verdiler. O gençlerin bunu anlaması ve algılaması kolay bir olay değil. Bu genç erlerimiz ile diğerlerini aynı teraziye koymayalım”

Chp Milletvekili Mehmet Ali Çelebi;

1- 15 Temmuz Darbe Girişimi kesinlikle bir tiyatro değildir. Uzun dönemli bir örgütlenme ve planlamanın sonucudur. Açık bir ihanettir.

2- 2008 yılından beri TSK kumpaslarla yoğun bir kuşatma altına alındı. Kumpaslarla Çağdaş Cumhuriyet’e bağlı parlak subaylar tasfiye edildi.

3- 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin aklı, örgütleyicisi ve yürütücüsü parlak subayları fişleyip kumpaslarla hücrelere atan aynı kumpasçılardır.

4- TSK içindeki İstihbaratta, atamada ve sicilde etkin olan, sınav sorularını çalıp dağıtan, 3000 Harbiyeliyi attıranlar da aynı yapıdan.

5- 15 Temmuz’la iyice alenileşti: kritik her birlikte, TSK’nın tüm etkin birimlerinde bu yasadışı çetenin üyelerini görevde görüyoruz.

6- Hepsi mi cemaatçi diye soruluyor. Olmayanlar da var elbette. Şunu söyleyebiliriz, “ideolojik ağ var, çıkar ağı var, şantaj ağı var.”

7- İdeolojik ağ 15 Temmuz’un merkezi aklı. Çıkar ağı (kişisel menfaat) bu ağa eklemleniyor, bir de tehditle, şantajla biat ettirilenler var.

8- 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni engelleyen TSK’nın onurlu ve kahraman subayları olmuştur. Kader anı TSK’nın çoğunluğunun karşı çıkmasıdır!

9- Kumpas davalardan yargılananlar ve görevine dönenler, takip edebildiğim, bu darbeye karşı sonuna kadar direnmiştir. Çok önemlidir.

10- Mustafa Kemal’in gerçek askerleri kendi halkına, Cumhuriyet’i kurmuş Meclis’ine asla silah çekmez. Üniforma meselesi değil ruh meselesi.

11- TSK’yı 2008’den beri kumpasa uğrayan tüm subaylar ve aydınlar uyardı. Ama uyarılarımıza hiç kulak asılmadı, kumpasçıların önü açıldı.

12- İktidar da kumpas davalar süresince sözde liberallerle birlikte askeri vesayeti bitirdik (ileri demokrasi) korosuyla kitleleri uyuttu!

13- Kumpas davalarda olan ise emperyal emeller doğrultusunda Cumhuriyet’in, Laikliğin ve Demokrasinin altını oymaktan başka bir şey değildi.

14- TSK’nın imajına çok ciddi darbe vurulmuştur. Söylenenleri ciddiye almayanlar da aynı kumpasçılar tarafından pusuya düşürülmüştür.

15- Darbe Girişimi’nin bertaraf edilmesinde halkın ve muhalefetin tepkisi/tavrı da çok etkili olmuştur. Bombalanan Mecliste direnilmiştir!

16- Aldatılanlar ve erler mevzusu da önemlidir. Sahte emirle, örneğin Kara Havacılık Okulu’nda, çağrılan ve zorla görev için tutulanlar var.

17- Yine aynı okulda helikopter kursiyerlerine silah dağıtımı var. Buna benzer örnekler çok titiz ele alınmalı, masumlar ayırt edilmeli!

18- 18 yaş altı askeri öğrencilerin ve erlerin sorumluluğu elbette aktif planlayıcılardan bütünüyle farklı ele alınacaktır.

19- Meydanı boş bularak kronik asker ve Cumhuriyet nefretiyle hareket edenler hiç istenmeyen görüntüler oluşturdu. Hayal görmesinler!

20- Bu darbe girişimi Cumhuriyet’in değerlerine ve Demokrasiye tam bir bağlılığa dönüşmezse, Türkiye’de çok büyük iç çatışmalar çıkar!

21- Hukuka ve temel insan haklarına uygun davranılmazsa, Laikliğe kastetme yoğunlaşır ve devam ederse bunun altında herkes kalır!

22- Parti Devleti ya da Polis Devleti değil, Çağdaş Laik Sosyal Demokratik Hukuk Devleti. Türkiye’yi bu buhrandan çıkarmanın tek yolu budur.

23- Çok önemli bir not olarak: Özel Kuvvetler Komutanlığı darbeye karşı çok etkin direniş sergilemiş ve karşı-hareket üssü olmuştur.

24- Elbette gri bölgeler, bilinmeyenler çok. Neden daha hızlı olunamadı, neden önceden haber alınmadı vs. Zamanla daha da netleşecektir.

25- Deneyimlerim ve bilgim çerçevesinde naçizane düşüncelerim bunlar. Temennim kan dökülmeden yaşayabileceğimiz adil ve özgür bir Türkiye.

26- Darbe Girişiminin dehşetli boyutlarını gün geçtikçe daha iyi öğreneceğiz. Çok büyük kırılmalar var. O zaman böyle tiyatro olmaz denecek!

27- Kitleleri galeyana getirerek askerlere saldırtmak telafisi mümkün olmayan sonuçlar ve kopuşlar doğurur. Herkes sakinlik telkin etmeli.

28- Tiyatro olmasını dışarıdaki yetersizliğe bağlayanlara şunu söyleyeyim: TSK içinde ciddi direniş oldu, birliklerde iç-mücadeleler vardı.

29- Darbe girişimi istediği etkinliğe/yayılıma/sayıya TSK birlikleri içinde ulaşamadı ve karada zayıf kaldı. Temel neden görünmedi ama bu

Dışarıda/kamusal alanda görünenler buz dağının görünen kısmı. Büyük parça ve mücadele TSK içinde oldu. Zamanla daha iyi görülecektir.

 

 

E. Tümamiral Semih Çetin

Sahte Balyoz Planı ‘nda 2000’den fazla hata yapanlar trajikomik bir darbe girişiminde bulundu. Bu bir terör eylemidir. 

Özel Kuvvetler Komutanı şehidimiz ve yaralımız var diyor. Türk askerini şehit eden üzerinde üniforma da olsa teröristtir.

Kendi uçağımızı düşürecektik kendi camimizi bombalayacaktık. Böyle demişti şerefsizler. 17 özel harekatçı şehit. Yapacaklarını yazmışlar.

Aklım almıyor bir türlü Olanlara inanamıyorum. Balyoz tertibiyle tutuklandığımızdan beri komutanlara FETÖ’yü anlattık. Hukuk süreci dediler. Bunlar çok tehlikeli TSK’dan temizlenmeleri gerekir dedik. Belge olmadan bir şey yapamayız dediler. Sonuçta Karargahlarında esir düştüler.

Siyasilere gelince. Cumhurbaşkanı ne demişti? Ne istediler de vermedik? AKP’li Bakan ne demişti? Emniyeti bile onlara verdik. Bravo doğrusu. Bir noktanın altını çizmek gerek. Ülkenin bu durumlara gelmesinden iktidar partisi olarak AKP sorumludur. Ama alternatifi FETÖ olamaz.

Teslim olan emir kulu Mehmetçiğin boğazını kesenlerin darbecilerden farkı yoktur. O erin hesabı emiri verenden sorulmalıdır.

Rahmetli Tuğa. Cem Aziz Çakmak Silivrideki savunmasında kumpasçılara “Bu koltuklara oturacak ve vatana ihanetten yargılanacaksınız” demişti.

Başarı şansı olmayan darbeye neden kalkıştılar diye soruyorlar. Çünkü zaten tutuklanacaklardı. Tam hazır olmadan şanslarını denediler.

Fetullah Gülen darbeyi kınamış. Balyoz sürecinde de elimde olsa tutuklu askerleri serbest bırakırdım demişti.

Bir de hesap hatası yaptılar. AKP karşıtı kesimin desteğini alacaklarını düşündüler. Korsan bildiri buram buram Atatürk ifadeleri kokuyordu. Ancak desteğini bekledikleri bu kesimin Türkiye’nin en demokrat insanlarından oluştuğunu düşünemediler.

İçişleri Bakanı paralel çetenin ne olduğu görüldü demiş. Onları biliyorduk zaten. Herkesin görmesi için darbe yapmaları mı gerekiyordu.

Sorun bakalım Balyoz’dan ve Ergenekon’dan tutuklananlara; bugün gözaltına alınanlardan hangisi süpriz olmuştur. Bu darbe geliyorum demiştir.

Em. Albay Hasan Atilla Uğur

Bugün Türkiye’de meydana gelen hadise tamamen Fetö dediğimiz Fethullahçı Terör Örgütü’nün Tsk içerisindeki yapılanmasının bir eseridir. Ama Türk Milleti buna itibar etmemektedir, bunu görüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki gerçek vatanseverler Atatürkçüler , milliyetçiler , gerçekten pkk ve fetö ile mücadeleyi sürdürenler buna izin vermeyeceklerdir. Ben eminim.

Bu halledilecektir önemli değil ama, biz daha önce devamlı söyledik; Fetö ile mücadele her şekilde ve her kurumda olmalıdır dedik. Bu konuda bizi dinlemediler. Ama bugünkü yapılan şeyin başarılı olma ihtimali sıfırdır. Tamamen Amerika ve Fethullah Terör örgütü menşelidir. Kısa zamanda halledilecektir ama ülkemize çok büyük prestij kaybettirmiştir.

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz

Sahte Balyoz darbe planını yapanlar gerçek darbeye yeltendiler ve başarısız oldular. Çok şükür…

Bu bir darbe girişimiydi. Kimse senaryo yazmamalı!

Halkın sokağa çıkması iyi, ama kin öfke nefret için değil. Sapıkça şeyler için değil, disiplinli bir şekilde. Erbaşlara bu şiddeti uygulamayın onlar emir kulu, korkuyorlar, habersizler. Askere yapılan insanlık dışı olayı görünce gözyaşlarımı tutamadım.

İçişleri Bakanı’nın “bu bir sistem sorunur” demesini yadırgadım. Bu demokrasi sorunudur, sistem sorunu degil”

Ergenekon ve Balyoz davaları sırasında insanlar sokağa çıkıp bizim askerimiz bunu yapmaz deseydi bugün bunlar yaşanmazdı

TSK personeli emri komutanından alır. Cemaat abisinden, şeyhinden değil. Bunlar modern dönemin Hasan Sabbah’ları.

 

 

 

 

 

PAYLAŞ