Fransa’nın Nice Kentinde kamyonetli bir saldırgan halkın arasına aracı sürerek katliam gerçekleştirdi. Saldırıda şuana kadar 10’u çocuk 84 kişi yaşamını yitirdi. 50 kişinin ise durumu ağır. 

01:20 Ölü sayısı en az 60 olarak açıklandı.

01:35 Eiffel kulesinde yükselen duman tedirginlik yarattı. Terör saldırısı ile ilgisi olmadığı açıklandı.

01:45  Fransa İçişleri Bakanlık sözcüsü Nice kentinde bir rehine krizi olmadığını açıkladı (Reuters)

02:05 ; Resmi yetkililer olayda 73 kişinin öldüğünü duyurdu. Polis’in, sürücünün vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Kamyonda bomba ele geçirildiği öğrenildi.

02:20 Yerel medya “Nice Matin”, saldırıda yaralanan 50 sivilin durumunun ağır olduğunu söyledi. Gazete, polisin saldırının gerçekleştirildiği kamyonda silah bulunduğunu da aktardı.

02:30 Kamyon’un kalabalığın arasına girdiği anın görüntüleri yayınlandı.

02:45 IŞİD’e yakın sosyal medya hesaplarının yaşananlarla ilgili kutlama yaptığı belirtildi. Fransız Güvenlik uzmanları, sivillerin hedef alınmasının IŞİD’in izlerini taşıdığını kaydetti.

03:00 AP ajansının üst düzey devlet adamından aldığı bilgiye göre Ölü sayısı 75’e yükseldi. 50 yaralının olduğu öğrenildi.

04:00 Ölü sayısının 77’e ulaştığı öğrenildi.

04:20 Yerel Nice Matin gazetesi, 31 yaşındaki saldırganın Tunus kökenli olduğunu paylaştı.

04.23 ‘ÖLÜ SAYISI 80’E ÇIKTI’

04:30 Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 80’e çıktığını duyuruldu.

04:40 Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırının terör eylemi olduğunu ve hayatını kaybedenler arasında çok sayıda çocuğun da bulunduğunu söyledi. Olağanüstü hal durumunun 3 ay daha uzatıldığını ifade eden Hollande, dayanışma için Nice’e gideceğini söyledi.

16:20 Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ; 84 kişi öldü, Durumu kritik 50 kişi mevcut.

Fransa’nın 14 Temmuz Ulusal Gün kutlamaları sırasında Nice kentinin Pr des Anglais caddesinde kalabalığın arasına kamyonu sürerek yapılan terör saldırısında şu an gelen bilgilere göre en az 20 ölü ve 100 civarında yaralı olduğu söyleniyor.

Fransa Televizyonları sayıyı 25 olarak verse de kesinlik kazanmadığı öğrenildi. Saldırgan, olay sonrası çatışmaya girdi ve polis tarafından öldürüldü.

Fransız BFM TV; Kamyon insanları ezdikten sonra, bir kişinin de İnsanların üzerine ateş açtığını iddia etti. Rehinelerin olduğu yönünde de iddialar mevcut. Görgü tanıklarının ifadelerine göre Méridien ve Negresco Otellerinde Rehineler olduğu söylenmekte.

Aşağıdaki Fransız Haber Ajansının Paylaştığı Video +18 Görüntüler İçerebilir.

CnW3ghzUEAEkAbK

PAYLAŞ