Fenerbahçe’nin sezon öncesi Yunanistan ekibi ile oynadığı hazırlık maçında Salih Uçan ve Emenike taraftarı mutlu etti.

Fenerbahçe’nin 2-1 kazandığı  Panathinaikos maçında yeni oyuncular ve 3-5-2 sistemi test edildi.

Yeni oyuncular için henüz konuşmak erken olsa da, Salih Uçan ve Emenike’nin performansı merak ediliyordu. Açıkçası ikisine de güvenim tam. Emenike’yi hızı, gücü ve az da olsa tekniği ile Anelka’ya benzetmişimdir. Fakat duygusal bir yapısı olduğunu düşünüyorum. Taraftarın sevgisini ve desteğini arkasına alırsa büyük işler yapar. Elbette kendisi de duygusallığını biraz üzerinden atması gerekiyor. (Her oyuncu Fenerbahçe’nin taraftar baskısını kaldıramaz, bunu defalarca gördük)

Salih Uçan, gönderilmesinin hata olduğunu gösterdi. Teknik yapısı, oyunu hızlı yönlendirmesi,  ve oyun zekası ile Fenerbahçe’nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir oyuncu. En büyük özelliği kendine olan özgüveni ve soğukkanlılığı, bunu kaybedeceğini düşünmüyorum. Bu özelliği ile Fenerbahçe’in ofansif yönden yaşadığı sorunlara ilaç olacaktır. Salih’in Roma’dan bitik halde döneceğine dair tedirginliğim hiç olmadı çünkü Roma’da oynadığı maçlarda da performansı oldukça iyiydi. Neden forma şansı bulamadığının birçok sebebi olabilir, bu konu spekülasyona girer. O konu yerine, neden gönderildiği tartışılmalı.

Fenerbahçe’nin 3-5-2 sistemini denemesi ile, Hoca’nın Salih Uçan’ı sürekli oynatmak istediğini gösteriyor. Düşündüğü sistemde vazgeçilmez oyuncular Salih Uçan , Mehmet Topal ve Emenike olacaktır. Düşünülenin aksine defansın ortasında Mehmet Topal’ın oynayacağını düşünmüyorum. Çift ön libero , onların önünde ise Salih Uçan ile oynayacağı yüksek ihtimal gözüküyor.

Fenerbahçe için asıl sorun Vitor Pereira olabilir. Taraftar önceki sezondan kalan hırsı ve siniri ile ilk başarısızlıkta patlayacaktır.

Erkan ÖZ 

PAYLAŞ