Pokemon Go uygulamasının CIA ile ilişkili olduğu iddia edildi. 

Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci’nin InfoWars isimli sitesinde yayınlanan makale’de ,dünyanın gündemine oturan Pokemon Go oyununun CIA ile bağlantısı incelendi.

Uygulamanın yazılım geliştiricisi olan Niantic Şirketi’nin kurucusu John Hanke’nin geçmişte CIA’in fon sağladığı In-Q-Tel firmasının Google Earth projelerinde görev aldığına değinen site, Pokemon Go’nun CIA’e ne gibi faydalar sağlayacağına da değinmiş.

In-Q-Tel firması, Amerikan İstihbarat Kurumlarının görevlerini destekleme amaçlı yenilikçi teknolojiler geliştiren, bağımsız stratejik yatırım şirketidir. 

CIA’in Pokemon Go ile ilgilenmesi için bir çok sebep olduğunu vurgulayan site, en basit tabir ile, evlerin ve iş yerlerinin banyosuna kadar girmesi, görüntü alması, mesafe ölçer (jeriskop) sistemi kullanması olarak örneklemiş.

Bu yazılım ile oyun severler teorik olarak; uyduların görüntüleyemediği karanlık bölgeleri, binaları, tünelleri haritalayan , anlık görüntü alan aygıtlara dönüşmüş olabilir.

Oyun bildiğiniz gibi telefonun “GPS” sistemini de kullanıyor ve “pokemon” olan yeri göstererek sizi oraya yönlendirebiliyor.

PAYLAŞ