Gündem, “Suriyeli mülteciler” ve bu gündem uzun süre konuşulacağa benziyor. Hükümet kanadından Suriyelilere vatandaşlık verelim, toki konutlarına yerleştirelim açıklamaları gelirken, Akp’nin kendi seçmen kitlesi bile büyük oranda bu konuya karşı.

Chp’den bu konuda tepki gelmeye başladı, bu planın “maddi sıkıntı içindeki toki’ye yardım için hükümetin suriyelilere vatandaşlık vermek istiyor” şeklinde bir iddia ortaya attılar.

Sadece bu mu sebep? yoksa, Suriye’de etnik-mezhepsel bölünme konusunda anlaşıldı ve “sünni Suriyeli araplar” bizim kucağımıza mı kaldı? 

Suriye’nin kuzey yarısında devam eden iç savaşta Türkiye’ye gelenler büyük oranda “sünni Arap”, Şiiler Esad yanlısı olarak ya savaşıyor ya da güneyde normal yaşantısına devam ediyor. Kuzeydeki sünni araplar ise Türkiye’ye kaçtı, kuzeyde boşalan bölgelerde kimler kaldı ve adım adım ilerleyerek yerleşiyor?

Abd – Batı ve İsrail; “bunlar sizde kalacak” mı dedi? Asıl mesele bu.

Yoksa, çok mu zor Suriye’nin kuzeyinden ışid’i atıp Suriyelileri ülkesine yerleştirmek?

Esad, “sınırı kapatın ben ülkemin güvenliğini 3 ayda sağlarım” diyor.

Neden sınır kapatılmıyor ve paralı askerlerin geçişine izin veriliyor ? Bu siyaset kime hizmet ediyor?

Uzmanlar ne demişti, “Suriye’nin kuzey bölgelerinde kürt nüfusun oranı %10-20 arasında. Bu iç savaşın sonunda boşalan şehirlerde bu oran nasıl değişti ve değişiyor? 4 işlem bilen buna cevabı kolayca cevap bulur.

 

PAYLAŞ