Abd’nin Kuzey Kore’ye yaptırım kararı sonrası bunun “savaş ilanı” olduğunu açıklayan Kuzey Kore Yönetimi, bu kez ülkesindeki 2 tutuklu amerikalı’yı “savaş esiri” ilan etti. 

Kuzey Kore, bundan sonra ABD ile ilişkilerde ‘savaş kanunları’nın uygulanacağını da söyledi.

Pyongyang yönetimi ayrıca ABD ve Kuzey Kore arasındaki tek diplomatik temas noktası olan Birleşmiş Milletler (BM) iletişim kanalını da keseceğini açıkladı.

Reuters haber ajansı; BM temasının ABD ile Kuzey Kore arasındaki ihtilafların görüşülebilmesi için kullanıldığını ve iki ülke diplomatlarının yine bu kanal üzerinden görüştüğünü ifade ediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un yanı sıra ülkenin 10 üst düzey yöneticisi ve 5 kamu kurumu da ABD tarafından kara listeye alınmış durumda.

‘Güney’i Alev denizine çeviririz’
Kuzey Kore’nin nükleer silah programı ve bölgedeki füze denemeleri de hem ABD ve Güney Kore tarafından tepkiyle karşılanıyor. İki ülke Kuzey Kore yönetimine ait nükleer silahların bölge için büyük tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yarımadaya en kısa zamanda Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füze sistemlerinin konuşlandırılacağını açıklamamıştı.

Bu kararın ardından Kuzey Kore, komşusunu “alev denizine” çevirmekle tehdit etmişti.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansının yayınladığı askeri bildiride, “Düşmanlarımızı, Kore Halk Ordusu’nun Güney Kore’yi alev denizine ve enkaza döndürecek, acımasız misilleme saldırıları düzenleyeceği konusunda bir kez daha uyarıyoruz” denildi.

PAYLAŞ