Alman parlamentosunda soykırım kararı alınması sonrası Türk halkının yoğun tepkisini çeken Cem Özdemir yine tepki çekecek açıklamalarda bulundu. 

Türkiye Almanya ilişkileri, Almanya’nın ‘Ermeni soykırımı’nı tanımasının ardından gerilmiş, son olarak Alman vekillerin İncirlik Üssü’ne girişine izin verilmemesi gerginliği daha da yükselmişti.

Türkiye, Almanya Savunma Bakanı Müsteşarı Ralf Brauksiepe’nin İncirlik Üssü’ne seyahatine onay vermemiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman heyetine izin verilmemesine şu sözlerle açıklık getirmişti: “İncirlik Üssü’ne gelmek isteyen askeri ve teknik heyetler gelebiliyor, askeri olmayanların özellikle siyasetçilerin İncirlik’e ziyaretini uygun görmüyoruz.”

Bunun üzerine Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye’ye ‘meydan okumuştu’: “İncirlik’e gideceğim ve askerlerimizle görüşeceğim.”

Cem Özdemir: Askerler Almanya’ya geri dönmeli

Soykırım oylamasındaki tavrı nedeniyle yoğun tepkliler alan Yeşiller Partisi lideri Cem Özdemir, ARD televizyonuna durumun ‘kabul edilemez’ olduğunu vurgulayarak, “Askerler bir yere gönderiliyorsa onların nerede, nasıl olduklarını bilmemiz ve onlarla konuşabilmemiz lazım. Eğer Türkiye’de bu mümkün değilse askerler Almanya’ya geri dönmeli” diye konuştu.

CSU: Erdoğan risk alıyor

Angela Merkel’in hükümet ortadğı Bavyera Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) genel sekreteri Andreas Scheuer ise Tagesspiegel gazetesine“Davranışından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’nın askerlerini geri çekme riskini alıyor” dedi.

NATO’nun Irak’taki IŞİD’e yönelik NATO operasyonlarında yer almak üzere İncirlik Üssü’nde yaklaşık 250 Alman askeri ve çok sayıda savaş uçağı bulunuyor.

PAYLAŞ