Işid’in düzenlediği terör eylemleri için profesyonel hazırlık yaptığı ortaya çıktı. 

100 kişinin öldüğü Ankara Tren Garı terör eylemine yönelik düzenlenen iddianamedeki  ayrıntılar, örgütün ne kadar iyi hazırlandığını gözler önüne serdi. IŞİD’in sözde Antep emiri Yunus Durmaz’ın bilgisayarında bulunan bilgiler şöyle;

  • “Hava-yolu.docx” isimli bilgisayarda düzenlenmiş belge dosyasında, Kayseri’de bulunan havalimanına ait bilgiler, havalimanına seferi bulunan hava yolu şirketlerinin isimleri, havalimanında bulunan emniyet birimlerinin isimlerinin kayıtlı olduğu öğrenildi.
  • “Ağın-ve-Diğer-İlçeler.docx” isimli dijital belgede ise, Malatya Havalimanı Koruma Şube Müdürlüğü,
  • Emniyet[1621].docx isimli belgede  Şanlıurfa Gap Havalimanı Şube Müdürlüğü’ne ilişkin bilgiler
  • Diyarbakır-hava-alanı[1463].docx isimli Word belgede, Diyarbakır’daki sivil ve askeri havaalanları hakkında bilgilerin yer aldığı tespit edildi.

Yunus Durmaz, ‘şeyhim’dediği İlhami Balı’ya NATO Patriotları’nın geri taşınması sürecinde güzergaha mayın döşemeyi teklif etmiş.

Yunus Durmaz, turistik yerler için de ‘mayın ameli’ hazırladıklarını, izin beklediklerini ancak 4 gündür iznin gelmediğini aktardı.

Başka bir belgede ise Balı’nın Durmaz’a yanıtları yer aldı. Turistik bölgelere yapılacak ‘amellere’ değinen Balı, Kasım 2015’te Antalya’da gerçekleşen G20 zirvesine ilişkin “Ülke liderleri Antalya’da toplanacaklar. Toplantının nerede olacağını bul. Bu toplanılacak şehirde turistik bir mekana amel yapma yollarına bak. Bu nokta Türklerin bulunmadığı Avrupalıların çok olduğu bir yer olsun” talimatını verdiği öğrenilirken, Ankara’nın uyarısı üzerine Antalya polisi, birçok operasyon yapmış ve olası saldırılar önlenmişti.

PAYLAŞ