Atatürk Havalimanı Saldırısının emrini Arabistan doğumlu İlhami Balı isimli teröristin verdiği iddia edildi. 

Alman Bild Gazetesi, İstanbul Atatürk Havalimanı Saldırısı’nın emrini “IŞİD’in sınır emiri” Ebubekir kod adlı İlhami Balı’nın verdiğini iddia etti.

Türkiye’nin, en çok arananlar ‘kırmızı’ listesinde yer alan 1982 Tabuk doğumlu İlhami Balı’ya ait ses kayıtları, Ankara’da görülen 27 kişilik IŞİD davasındaki telefon dinleme tutanaklarında da yer almıştı. Suudi Arabistan doğumlu Balı, bir telefon görüşmesinde Türkiye’den Suriye’ye geçecek IŞİD militanları için talimatlar veriyor, bir diğerinde de gözaltına alınanların bırakılmasını istiyordu.

Türkiye sınırında bir askerin kaçırılması, bir Türk askerinin hayatını kaybetmesi olayının faili olarak da aranan Balı hakkında, ‘terör örgütü yöneticiliğinden’ aranıyor.

El Kaide üyeliğinden 3 yıl tutuklu kalan Balı, 2012’de Suriye’ye gitmiş, önce El Nusra’ya, 2013 yılında da IŞİD’e katılmıştı. Balı’nın Suruç, Diyarbakır ve Ankara katliamlarının talimatını verdiği öne sürülüyor.

Ayrıca gazetede, İlhami Balı’nın  kendisine bağlı Türkiye’de bulunan teröristlere 2,500 USD maaş bağladığı iddia edildi.

Bir iddia da, Sputnik Türkiye Muhabirinden geldi. İlhami Balı’nın kaçırdığı düşünülen askerimiz ile ilgili iddia şu haberimizde…

PAYLAŞ