Havaalanı’na düzenlenen terör saldırı ardından , teröristlerin güvenliği nasıl gerçekleştiği tartışılıyor. 

Terör saldırısı ile ilgili genel görüşler şöyle;

  • Saldırının oluş saati 22:00
  • Aynı saatlerde ABD Tv kanalı NBC akşam haberlerinde CIA Direktörü John Brennan, “30 IŞİD militanının Türkiye’ye yollandığını” söylemesi ve 1 gün öncesinde ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Amerikan vatandaşlarının Türkiye’ye seyahat konusunda “dikkatli olun” uyarısı yayınlaması ardından saldırının yaşanması, Türkiye-Rusya yakınlaşmasına yönelik bir saldırı mıydı? sorularını tartışılır duruma getirdi.
  • Saldırıyı gerçekleştirenler konusunda bazı kaynaklar 7 saldırganın olduğunu söylese de, en akla yatkın teori ; Teröristin birinin “burada birazdan bomba patlayacak” diyerek sivillerin çıkış kapısına yönlendirdiği ve diğer saldırganın çıkışta eylem yaptığı yönünde.
  • İlk saldırgan daha fazla ilerleyemeyince ikinci canlı bomba harekete geçti. İkinci terörist de içeriye doğru ilerleyemedi. X-Ray cihazının önündeki bölgede ateş etmeye başlayan canlı bomba ilk saldırganın vurulmasının hemen ardından üzerindeki bombayı patlattı.
  • Üçüncü saldırı ise alandan çıkan vatandaşların kendilerini bekleyen araçlara bindiği noktada gerçekleştirildi. Üçüncü saldırgan önce sağa sola ateş etmeye başladı. Çevredeki polisler ile çatışmaya girdikten bir süre sonra da üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi.
  • Saldırıyı kimin yaptığı konusunda ABD’nin AP haber ajansı “IŞİD üstlendi” derken, DHA da emniyet kaynaklarına dayandırdığı haberinde saldırıyı IŞİD’in yapmış olabileceğini aktardı. Başbakan Yıldırım da  “Saldırıda DEAŞ emareleri var” dedi.
  • Saldırıyı yapanların, polis tarafından takip edildiklerini anlamaları üzerine saldırıyı başlattıkları da ileri sürülen iddialar arasında. Bu da “bir istihbarat ve güvenlik zafiyeti mi var” sorusunu akıllara getirdi. Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin soruları üzerine bir güvenlik zafiyetinin olmadığını ileri sürdü.
  • CNN Türk canlı yayınında konuşan CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, “İstanbul’la ilgili olarak da Haziran ayının başında, yaklaşık 20 gün önce istihbarat birimleri devletin tepesine ve tüm kurumlarına uyarı yazısı gönderdi. Bu uyarı yazısında yer isimleriyle bu uyarı yer aldı.” Yer isimleri arasında Atatürk Havalimanı’nın olup olmadığının sorulması üzerine Gazeteci Fırat, uyarıda Atatürk Havalimanı ifadesinin de yer aldığını belirtti.
PAYLAŞ