Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleşmesi süreci kapsamında bugün iki ülkenin heyetleri Roma’da bir araya geldi. Heyetler arası görüşmenin yarın da sürmesi bekleniyor.

Güncelleme : İsrail Haaretz Muhabiri, görüşmelerin yarın öğlene ertelendiğini duyurdu. israil türkiye roma

1 aydır gündemde olan Türkiye İsrail arasındaki anlaşmaya dönük haberlere bir yenisi eklendi. Türkiye ve İsrail arasında görüşmelerin İtalya’nın Roma kentinde gerçekleştirildiği öğrenildi.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsrail’i ise Netanyahu’nun özel temsilcisi Ciechanover temsil ediyor. İki yetkili son olarak 8 Nisan’da Londra’da görüşmüştü. Görüşme sonrası yapılan açıklamada, “Heyetler, mutabakat metninin nihai hâle getirilmesi ve farklılıkların giderilmesi yönünde ilerleme sağlamışlar ve anlaşmanın çok yakında gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıda sonuçlandırılması hususunda uzlaşıya varmışlardır” denilmişti.

Kerry’ye rapor verilecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da aynı gün akşam saatlerinde Roma’da olacak ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile buluşarak anlaşmanın detaylarıyla ilgili Kerry’yi bilgilendirecek.

‘İstihbarat şefleri de görüştü’

Cumartesi günü İsrailli Haaretz ve Şalom gazeteleri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile İsrail istihbaratı Mossad’ın şefi Yossef Cohen ile anlaşmanın detayları üzerine görüştüğünü, Türkiye-Hamas ilişkileri üzerinde uzlaşmaya vardığını yazdı.

Erdoğan, Halid Meşal ile görüştü

Mutabakata varılmasına bir gün kala Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ardından Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü.

İsrail ile yapılan görüşmelerde en önemli konulardan biri de Türkiye’nin Hamas’la ilişkisiydi. Al Jazeera‘ye bilgi veren diplomatik kaynaklara göre İsrailli yetkililer görüşmelerde, “Hamas’ı terör örgütü olarak gördüklerini ve bu sebeple herhangi bir üyesinin Türkiye’de bulunmasının kabul edilemeyeceğini” söyledi.

İsrail, her ne kadar Türkiye Hamas yetkilisi Salah Aruri’yi sınır dışı etmiş olsa da, İstanbul’da halen aktif bir Hamas merkezi olduğuna ve örgüte para topladığına inanıyor. İsrail, Türkiye’deki Hamas faaliyetlerinin sonlandırılmasını talep ediyor.

“Hamas şartı yok”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “İsrail ile normalleşmede Hamas ile ilgili bir sorunun olduğunu düşünmüyorum. Görüşmelerimizde Hamas diye bir şart yoktur, olamaz da” demişti, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da aynı gün verdiği bir röportajda “Zaman zaman Halid Meşal buraya gelir, bu ziyaretleri başka bir noktaya çekmek iyi niyetle bağdaşmaz. Biz Hamas ile de Filistin yönetimiyle de görüşmeye devam edeceğiz. İsrail öyle bir talepte [Hamas’la ilişkilerin kesilmesi] bulunacak bir konumda değil” şeklinde konuşmuştu.

Bunun üzerine Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Türkiye’ye Filistin davasına verdiği destek ve İsrail ile normalleşmesi sürecinde Gazze ablukasının kaldırılmasını şart koşmasından dolayı teşekkür etti.

Diplomatik kaynaklar, Hamas’ın Türkiye’de askeri bürosunun olmadığını vurgularken, Hamas ile görüşmelerin devam edeceği konusunun İsrailli yetkililere bildirildiğini belirtti.

Bir yıldan uzun süredir devam eden görüşmelerde Hamas konusu ele alınırken ve mutabakata yaklaşılmışken, 19 Aralık’ta Halit Meşal Türkiye’ye bir ziyarette bulunmuştu. Görüşmelere yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre bu ziyaret, İsrail’in Gazze’de seçimleri kazanan ve 2007’den bu yana Gazze’yi yöneten Hamas’a tepkisi nedeniyle normalleşme sürecinin yavaşlamasına neden olmuştu. Türkiye’nin Filistin sorununda Hamas’a yönelik tutumunu değiştirmeyeceğini bu şekilde göstermesi üzerine İsrail’in, “Hamas’la ilgili genel bir mesele” olarak tanımladığı bu gelişme, mutabakatın imzalanmasını geciktirmişti.

 

PAYLAŞ