MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ve Kayseri Milletvekili Tarihçi  Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Almanya Berlin’de, Türk Öğrenci Birliği’nin düzenlediği “1915 olaylarının anlamı” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Almanya parlamentosunun aldığı kararın Türk Alman ilişkilerindeki konjonktürel gerilimle yakından ilgili olduğu gerçeğinin farkında olduklarını belirten Özdağ, “Alman hükümeti ve parlamentosu Türk milletinin tarihini karalayan bu kararı ile Batı Asya’da ve Orta Doğu’da istikrara değil istikrarsızlığa hizmet etmiştir.” dedi. AB’nin geleceğinin büyük belirsizliğe sürüklendiği bir dönemde Türkiye ile Almanya arasındaki istikrarlı ilişkilerin Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa için  önem kazandığının ortada olduğunu söyleyen Özdağ, “Kimse Türkiye’nin düşmanı olmayı tercih etmemelidir” dedi.

Ümit Özdağ konuşmasının devamında ; “Alman parlamentosunun almış olduğu her anlamdaki yanlış karar Almanya’da Türk düşmanlığının artması için zemin oluşturacaktır. Irkçı yabancı düşmanı partiler Almanya’da yaşayan Türk azınlığına karşı düşmanlık nedeni olarak kullanacaklar. Genç Almanlar da bundan olumsuz etkilenecektir. Bu karar onlar arasında tür düşmanlığı için uygun bir zemin hazırlayacaktır” şeklinde konuştu.

Özdağ ve Halaçoğlu konferans sonrası Talat Paşa’nın şehit edildiği yere çelenk bıraktı.

 

PAYLAŞ