Genel Başkan adaylarından Ümit Özdağ ,Koray Aydın ve Sinan Oğan’ın  “Meral Akşener’e karşı güç birliği” oluşturacağı öğrenildi.

Muhalif adayların Meral Akşener’e karşı birleşebileceği iddiası daha önce de gündeme gelmişti. Buna sebep “Akşener’in tek başına hareket etmesi”  olarak dillendirilse de, Akşener’in FETÖ’cü olduğu söylentisi ve geçmişi ile ilgili olabilir.

Cil7L6YWkAA--vh

Cil7Mg5WkAAq-RZ

ÜMİT ÖZDAĞ: İTTİFAK’I KONUŞMAK İÇİN ERKEN

NTV canlı yayınına katılan genel başkan adaylarından Ümit Özdağ, olası ittifak iddialarıyla ilgili olarak “İttifak tartışmalarını konuşmak için çok erken, önce bir tüzüğümüzü değiştirelim. Bundan sonraki süreçte yargıya tekrar taşınmamasını diliyoruz. MHP birdir ve bir olarak iktidara yürüyecektir” dedi.

SİNAN OĞAN: YETERLİ SAYIYA ULAŞTIK

MHP’nin 6. Olağanüstü Büyük Kongresi öncesi Söğütözü’ndeki Anadolu Otel’de delegelerle biraraya gelen MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, kongreyle ilgili yaptığı konuşmada “Şu an yeterli sayı mevcut. Yolda olan delegelerimiz de var. Dolayısıyla bu konuda şimdiden yeterli sayıya ulaştık diyebiliriz” diye konuştu.

Genel başkan adaylarından Ümit Özdağ, Sinan Oğan,Koray Aydın, Süleyman Servet Sazak ve Sait Gönen, önceki gün akşam 19 Haziran kurultayı ile ilgili yapılacakları belirlemek amacıyla iftar yemeğinde biraraya gelmişti. İftar yemeğine Meral Akşener de davet edilmiş ancak Akşener bu iftara katılmayacağını duyurmuştu. İftar yemeğinden “Genel merkezin 10 Temmuz’da yapacağı olağanüstü kurultaya katılma” kararı çıktığı iddia edilirken, Genel başkan adayları,  “1 Kasım seçimlerinden bir süre sonra, tabandan gelen tepkiler sonucunda, 3 aday delegelerden imza topladı. Sonuçta 543 imza toplandı. Ancak daha o aşamada bile Akşener, ‘sanki ortak hareket edilmiyormuş gibi’ delegelerle yaptığı telefon konuşmalarında, ‘süreci tek başına yürüttüğü’ izlenimini yarattı. Oysa yola birlikte çıkılmıştı. 15 Mayıs’ta, Büyük Anadolu Oteli önündeki kurultayda da TOMA ve barikatlarla çevrilen otel önünde yine her zaman olduğu gibi Akşener, ‘diğer adayları görmezden gelircesine ittifakı bozdu’.” şeklinde görüş birliğine vardıkları iddia edildi.

3 adayın 10 Temmuz’daki kurultayın ikinci tur oylamasında “Akşener harici en fazla oy alan aday üzerinde birleşeceği” de kaydedildi. Ümit Özdağ da yaptığı açıklamada, “Genel merkezin 10 Temmuz’daki kurultayına katılacağız. Biz gerilim istemiyoruz. Sinan Bey’in orada olabileceğini söyleyebilirim, Koray Bey’in orada olacağını söyleyebilirim. Akşener ile ilgili bilgim yok” dedi. Öte yandan genel başkan adaylarından Süleyman Servet Sazak, açıklama yaparak, “19 Haziran kurultayına gitmeyeceğini” belirtti.

PAYLAŞ