Dünya arama motoru devi “Google”ın , “Siyaseti yönlendirdiği, Adaylar hakkındaki kirli bilgileri hasır altı ederek, seçmeni yönlendirdiği ” suçlaması ortaya atıldı. 

ABD başkanlık seçimlerinde, Hillary Clinton’un seçilmesi için “google arama motoru”nun seçmeni etkilemekte kullanıldığı iddiaları ortaya atılırken, “acaba diğer ülkeler için de aynı yol izleniyor mu?” soruları akla geliyor.

İddialara göre ;

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı olduğu dönemde (2009-2013) yazışmalarını kişisel e-mail hesabından yaptığı gerekçesiyle Hillary Clinton hakkında açılan soruşturmayla ilgili haberlerin kasten sansürlendiğini iddia eden SourceFed, Google’da Clinton’a yönelik soruşturmayı araştırmak amacıyla İngilizce “Hillary Clinton suç” (“Hillary Clinton crime”) yazıldığında otomatik önerilen ilk sonuçlar arasında eski bakanın 1994’te meclise sunduğu ceza yasa tasarısı ve reformlar hakkındaki internet sayfalarının gösterildiğini.

Google’dakinin aksine aynı aramalar Yahoo ve Bing’de yapıldığında çıkan otomatik önerilerin başında Clinton’a yönelik suçlamalar ve soruşturmaların geldiği belirtildi.

Wikileaks kurucusu Julian Assange da, Google’ın ABD’de Demokrat Parti’den adaylığını garantileyen eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına da doğrudan müdahil olduğunu söyleyerek, “Google, geçmişte Dışişleri Bakanlığı’nı kullanmıştı. Şimdi de Clinton Google’ı kullanıyor. Bu, bir ‘al gülüm ver gülüm’ meselesi” ifadelerini kullanmıştı.

 

PAYLAŞ