Amerika’nın hava ve kara desteği ile Suriye’nin “minbiç” kasabası “mabuk” oldu. 

PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD’nin ABD desteğiyle başlattığı Minbiç(münbiç) operasyonu 11’inci gününe girerken, yüzde 93 oranında Araplardan oluşan nüfusuyla Halep’in en büyük ilçesi olan Minbiç, PYD kuşatması altına girdi. Minbiç’in çevresindeki Avun Dedat, Kersen, Manguba ve Hattaf bölgelerinin kuşatılmasıyla PYD’nin ilçe merkezine uzaklığı 1,5 kilometreye kadar düştüğü öğrenildi.

ABD’nin “Çoğunluğu Araplardan oluşan gruplar” yalanına rağmen, PYD’li teröristler eliyle devam ediyor. PYD’nin üst düzey yöneticilerinden Mahmut er-Reş, ABD’li özel kuvvet timlerinin desteğiyle ilk günden beri sahada görev yaptığı bilgileri geliyor. Daha önce Ayn el-Arab ve Tel Abyad isimlerini Kobani ve Gire-Spi olarak değiştiren PYD, aynı oyunu Münbiç’te de sergilemeye hazırlanıyor. Münbiç’i kuşatma altına alan PYD, daha önce yaptığı gibi ilk olarak şehrin adını değiştirdi. IŞİD sonrası özerklik ilanına hazırlandığını duyuran PYD, Minbiç’e Kürtçe’de “ölümsüz gelin” anlamına gelen Mabuk ismini taktı. Ele geçirdiği bölgeleri, göçe zorlayarak ve katliamlar yaparak demografik yapısını değiştiren PYD’nin yüzde 93’ü Arap olan ilçede etnik temizliğe girişmesinden endişe ediliyor.

Münbiç Yerel Meclisi Başkanlığı görevini yürüten Münzir Ebu Sellel şehirde yaşananları Yeni Şafak’a anlattı. PYD’nin şehirdeki oyununu gözler önüne seren Ebu Sellel, PYD’nin Ebu Emced isimli Esed yanlısı bir kişiyi başkan ilan ettiğini ifade etti. Örgütün, Münbiç Halk Meclisi kurduğunu ve ilçeyi ele geçirmeden federal yönetim oluşturacaklarını anlatan Ebu Sellel, “Tel Abyad örneği tekerrür edecek ve halkımızın evleri ellerinden alınarak, bölge sözde Kürdistan projesine dahil edilecek” diye konuştu. Ebu Sellel, PYD’nin hedeflerine ulaşmak için federal yönetim ilanına dönük hazırlıklarını bildiklerini vurguladı. Yüzde 3 oranında Kürt’ün yaşadığı Münbiç merkez ve çevresindeki Arapların zorla göç ettirileceğini ifade eden Ebu Sellel, “Arapların zorla göç ettirilmesi sonrası Tel Abyad ve Haseke’de olduğu gibi bölgeye Kürt nüfusu yerleştirilecek” ifadelerini kullandı.

70 BİN SİVİL GÖÇ ETTİ

Ebu Sellel, ilçede halen 150 bin sivilin yaşadığını, 70 bine yakın insanın son çatışmalardan dolayı bölgeyi terk ettiğini söyledi. İnsanların Azez yönüne kaçmak istediğini anlatan Ebu Sellel, “İnsanlar tehlikelerden dolayı el-Bab’a sığınmak zorunda kalıyor. Önümüzdeki günlerde daha önemli göç hareketliliği yaşanacak” dedi.

IŞİD KÖYLERİ PEŞKEŞ ÇEKTİ

Öte yandan Kuzey Halep’te muhaliflere karşı korkunç bir vahşet örneği sergileyen IŞİD’in PYD’ye karşı savaşmaması ise dikkat çekti. IŞİD, son 3 günde 46 köyden direnmeden çekildi. Bu durumun dikkate değer olduğunu vurgulayan Münzir Ebu Sellel, “PYD’yi bir gövde olarak düşünürsek, onun Suriye’deki ayaklarının IŞİD terör örgütü olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Bu durumu geçen hafta Emekli Albay Hasan Atilla Uğur da söylemişti. İşte o haber

 

PAYLAŞ