İstanbul Vezneciler’de Düzenlenen Terör saldırısının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Güncelleme : 10 Haziran 2016 ; Reuters’ın aktardığına göre, İstanbul Vezneciler’de 11 kişinin öldüğü bombalı saldırıyı TAK üstlendi. Örgütün internet sitesinde yapılan açıklamada, Türkiye’nin turistler için güvenli olmadığı iddia edildi.

Pkk’nın uzantısı olan ve sivil ölümlerin yaşandığı terör olaylarını sahiplenen TAK’ın birinci şüpheli konumunda olduğu saldırıda ayrıntılar ortaya çıkıyor, Uzaktan kumanda ile patlatılmadığı ortaya çıktı, törörist aracı kullanırken , kendisi ile birlikte aracı patlatmış.

Saldırıda kullanılan 34 LRK 76 plakalı Renault Clio marka otomobilin 27 Mayıs’ta Bağcılar’da korsan araç kiralayan M.B.’den kiralandığı saptandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ve İstihbarat Şubesi ekiplerinin araştırmalarına göre, sabah otomobili kiralayan teröristler aynı gün Mardin Kızıltepe’ye gitti. Teröristler araca burada yaklaşık 400 kilo plastik patlayıcı yükledikten sonra İstanbul’a döndü. Bomba bilye ve civatalarla güçlendirilip etkisi arttırıldı. İstanbul’a gelince otomobili katlı otoparka bırakan teröristler 2 Haziran günü aracı aldı.

son-dakika-istanbul-beyazit-ta-patlama-istanbul-beyazit-patlama

MOBESE ve güvenlik kamerası görüntülerine göre otomobil saldırının olduğu 7 Haziran sabahı Vezneciler’e getirildi ve bir kişi burada ayrıldı. Canlı bomba yol kenarında beklemeye başladı. İstanbul Üniversitesi’ne nöbet değişimine giden çevik kuvvet midibüsleri peşpeşe gelirken hareket eden canlı bomba, otomobili iki midibüsün arasına sokmaya çalıştı. Çevik kuvvet midibüsünü kullanan polisin buna izin vermemesi üzerine hızlanan canlı bomba öndeki midibüsün önüne geçip aracı patlattı.

Patlamayla birlikte kiralık otomobil hurdaya döndü. Bu arada polis aracı kiraya veren M.B.’nin de aralarında bulunduğu 4 kişinin sorgusunun sürdüğünü bildirdi. Saldırıyı gerçekleştiren ve kimlikleri belirlenen 3 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

 

  • Saldırı Clio model kiralık araç ile düzenlenmiş ,
  • Araç 3 kez el değiştirmiş, bununla ilgili 4 kişi gözaltına alındı,
  • Patlayıcıların bagaj ve koltuğun altına monte edildiği öne sürülüyor.
  • Patlamanın etkisini artırmak için demir bilye ile güçlendirildiği öğrenildi.
  • Suriye’ye giriş-çıkış yapan 11 şüpheli belirlendiği söylenmekte.
  • Saldırı bölgesindeki iletişim incelemeye alındı, İstanbul ve Suriye sınırı güzergahındaki mobese kayıtları inceleniyor.
  • Duyulan silah seslerinin sebebi , polislerin patlama sonrası havaya ateş açması olduğu öğrenildi.

şehit polislerimiz

Terör saldırısı sonucu olay yerinde şehit olan polis memurlarımızın isimlerinin Emrah Pekdoğan, Gökhan Topçu, Duha Beker, Ramazan Kırboğa, Kadir Cihan Karagözlü ile Yaşar Özlem olduğu öğrenildi.

Şehit Gökhan Topçu ve Kadir Cihan Karagözlü’nün cenazeleri, bugün Fatih Camisi’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verilecek. Şehitlerden Yaşar Özlem’in cenazesi Afyonkarahisar’a, Duha Beker’in cenazesi Yozgat’a, Emrah Pekdoğan’ın cenazesi Kırıkkale’ye, Ramazan Kırboğa’nın cenazesi ise Kayseri’ye Atatürk Havalimanı’ndan gönderildiği öğrenildi.

 

PAYLAŞ