Askere soruşturma iznini MİT ile ilgili yasada olduğu gibi bakan ve başbakan iznine bağlayan düzenleme Meclis’e sunuldu.

TBMM’ye sunulan torba tasarıda, mehmetçiğimize terörle mücadelede icra ettikleri operasyonlar nedeniyle “soruşturma açmak” izne tabi olacak. Bu yasa askerimizi bir nebze sevindirecek gibi gözüküyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı taslakta ‘Terörle mücadelede görevli tüm TSK mensuplarının izne bağlı olarak yargılanabilmeleri’ yönünde düzenleme yapıldı.

DOĞRUDAN SORUŞTURMA AÇILAMAYACAK

Terörle mücadelede görev alan askerlerin görevleriyle ilgili suçlar konusunda bir iddia ortaya atıldığı zaman doğrudan soruşturma yapılmayacak. Dava açılacaksa ilgili savcılıklar, önce MSB’den soruşturma izni talep edecek.

Milli Savunma Bakanı, ‘uygun’ derse ilk izin aşaması tamamlanmış olacak. Başbakan’ın da onayı ile terörle mücadelede görevli TSK mensuplarının yargılanması mümkün olabilecek.

Ayrıca bu tasarıya göre Bakanlar Kurulu, birden fazla il veya ilçede ya da bir bölgede terörle mücadele amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ni görevlendirebilecek.Böylece Anayasa’nın 119 ve devamı maddelerinde düzenlenen Olağanüstü Hal usulüne başvurulmasına gerek kalmadan, Olağanüstü Hal durumuna benzer uygulamalar ve yetki genişlemesi mümkün hale gelecek.

 

PAYLAŞ