İstanbul’da da hissedilen, saat 07.09’da ve 4.6 büyüklüğündeki deprem, İstanbul için öncü mü sorularını akıllara getirdi. 

Bursa Gürsu’da, Kandilli Rasathanesine göre 4,6 şiddetinde deprem yaşandı. Panik yaratan deprem için 4,4 şiddetinde denmişti.

İstanbul’un bazı bölgelerinden de hissedilen deprem, İstanbul için beklenen büyük depremi tetikler mi? öncü mü? sorularına uzmanlar yanıt verdi.

İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Okan Tüysüz,  “‘Öncü mü?’ sorusu için çok erken. Beklenen, bu depremin arkasından daha küçük bir iki deprem yaşanması; 3 ve hemen üzerinde ve sönümlenmesi. ‘Öncü mü?’ sorusunun yanıtı için beklemek gerekir” şeklinde yorumladı.

“Bu normal bir durum. Bursa geçmişte de önemli depremlerden etkilendi ve bölgeden aktif fay geçiyor. 1855’te iki önemli deprem oldu, ciddi tahribat ve can kayıpları yaşandı”

“Bursa’nın içinden geçen fay Manyas’ın güneyinden geçer ve Edremit Körfezi’ne kadar ilerler. Fay hattı Gürsu’dan geçerek İnegöl bölgesine uzanır. Sonuçta Bursa ve yöresi, Türkiye’nin önemli deprem kuşaklarından bir tanesinin üzerinde yer almakta. Bu deprem de, fay hattının hareketliliğinin devam etiğini göstermekte.” dedi

 

PAYLAŞ