ABD Derin devleti’nin NSA (Ulusal Güvenlik Kurumu) olduğu iddia edildi. 

Ünlü uluslararası “sızıntı” Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange’dan Abd hakkında gündemi sarsacak iddialar geldi.

Amerikan Derin Devleti’nin aslında Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) kendisi olduğunu ve bu kurumun bütçesinin “Özel sektör”den geldiğini iddia etti.

ABD’de devlet ile “özel sektör” arasında bir kaynaşma olduğunu ve NSA bütçesinin yüzde 80’inin özelleştirilmiş olduğunu yani kısaca NSA’in, ABD derin devletinin çekirdeğini oluşturduğunu iddia etti.
Amerikan teknoloji şirketi Google’ı örnek göstererek sistemi eleştiren Assange, “Google hem kişisel hem de iş düzeyinde ‘Washington gücüyle’ entegre durumda. Dağıtım kanalları üzerindeki kontrolünü artıran google, ABD’nin istisnacı yapısı ile müttefiklik yapıyor” ifadelerini kullandı.

Google’ın ‘geleneksel bir ABD devlet gücüne’ dönüştüğünü de ekleyen Assange, şirketin eski yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’in günümüzde Pentagon’un inovasyon kurulu başkanlığına getirildiğini söyledi.

‘GOOGLE VE CLINTON ARASINDAKİ BİR ‘AL GÜLÜM VER GÜLÜM’ MESELESİ’

Ayrıca Assange, Google’ın ABD’de Demokrat Parti’den adaylığını garantileyen eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına da doğrudan müdahil olduğunu söyleyip, “Google Dışişleri Bakanlığı’nı kullanmıştı. Bu, bir ‘al gülüm ver gülüm’ meselesi” ifadelerini kullandı.

‘SURİYE’Yİ BOMBALAMA ÇAĞRISINI DESTEKLEYİP AL JAZEERA İLE PLANLAR KURMUŞTU’

Assange’ın anlattığına göre Google, ‘ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 2013’te yaptığı Suriye’yi bombalama çağrısını desteklemek için ana sayfasını kullanıp Suriyelileri karşı tarafa geçmeye teşvik etmek için Katar merkezli Al Jazeera televizyonuyla planlar da kurdu.’

Assange, Google’ın Çin’i rakip olarak gördüğünü de ekledi.

 

 

PAYLAŞ