Cumhuriyet Halk Partisi’nin olağan Münih Genel Kurultayı olağan geçmedi. 

CHP Münih kurultayında mahkeme kararları, engellemeler, polis ve güvenlik çağrılması gibi olaylar yaşandığı öğrenildi. Münih komisyonu’nun kendi deyimiyle, kurultaya “Anti Demokratik” davranışlar damga vurdu.

Genel kurula katılmak isteyen fakat içeri alınmayan 80 civarı üyenin, “muhalif” oldukları için içeri alınmadıklarını iddia ettiler. Üyelerin içeri alınmaması üzerine salonda bulunan üyeler arasında sözlü tartışmalar yaşandı. Tartışmaların büyümesi üzerine de olay yerine polis çağrıldığı öğrenildi. Polis nezaretinde 41 üyenin katılımıyla gerçekleştiği öğrenilen kurultayda tekrar başkan seçilen Sevgi Fırat’ın “kendisine muhalif ” ve yönetim kurulunda yer alan diğer dört üyeyi ihraç ettiği iddia ediliyor.

Chp Münih Komisyonu olayları an be an görüntüleyerek duyurdu. Sosyal Medya hesaplarından olayların görüntülerini de paylaşan komisyon üyeleri şunları yazdı ;

“Elinde Mahkeme kararı olan Necat Şimşekol ve Cengiz Yazarsoyun demokratik haklarını kullanmak için Kurultay salonuna girmek isterken engellenme anlarını KOMISYON Üyeleri olarak tanıklık ettik.”

Komisyon görevlisi Cansade Özoğul kurultay salonunda yapılan “hukuksuz davranışlar”ı kayıt altına alıp tutanak tuttuğu öğrenildi.

Ayrıca açıkalamarında şunları da yazdılar

“RIYANIN RESMI”
“Bugüne kadar CHP Genelmerkez ve Genelbaskan Yardımcısıyla konuştuğunu ve bilgiler aldığını söyleyip Münih CHP Kamuoyunu yalan yanlış bilgilerle yönlendiren şahıslar bu tutumlarını devam ettirdikleri taktirde, isimlerini kamuoyunda ifşa edeceğiz. Aynı zamanda hiç bir sıfat taşımadan ve sorumluluk almadan sorumsuzca basına ve medyaya açıklama yapmalarını kınıyoruz !”

chp münih polis

Bu bilgiler paylaşılmadan önce Komisyonun ODATV’ye  Açıklamaları Şöyle

“CHP Münih Birliği Genel Kuruluna yıllık aidatlarını ödemelerine rağmen birçok kişi genel kurul salonuna alınmadığı gibi, birçok üye de sebepsiz yere Başkan Sevgi Fırat ve olmayan yönetim kurulu tarafından ihraç edilmiştir. CHP Münih Birliği Başkanı anti demokratik bir seçimle 41 oy ve 22 vekalet oyu ile birliğin başkanlığına seçilmiştir. Ayrıca CHP Münih Birliği olağan kurultayı yaklaşık 20 Alman güvenlik polisinin nezaretinde gerçekleşmiştir. Bunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Anti demokratik seçimin iptali için gerekli hukuki işlemleri başlatacağız” 

İhraç kararı verilen Münih Chp Birliğinin Başkan Yardımcısı Gülbey Kılıç, “Ben kendim bugün seçime gitmedim. Aidatını ödeyen üyelerin büyük bir çoğunluğun içeri alınmadıklarını öğrendim. Dışarıda kalanların içerde kalanlardan daha fazla olduğu belirtiliyor. CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün de katılımıyla 10 Haziran’da Strasburg’da bir toplantı gerçekleştirilecek. Oradan gelecek karara göre bir yol haritası çizeceğiz. Biz bu örgütü tanımıyoruz. 11 Haziran’ı bekleyip ona göre gerekirse mahkemeye gideceğiz” şeklinde konuştu.

Tülay Tayhan, Gülney Kılıç, Sevilay Hunstberger  ve Cansade Özoğul’un da CHP Münih Birliği’nden ihraç edildiği öğrenildi.

24 Mayıs’ta CHP Yurtdışı Örgütlenmeler Sorumlusu Tekin Bingöl tarafından, yurtdışı birlik temsilciliklerine şu yazının gönderildiği söylendi “Daha önce sizlerle bir araya gelerek yapmış olduğumuz çalışmalar, değerlendirme toplantıları ve e-posta yazışmalarında da belirtildiği üzere, yurtdışı birliklerimizin kongrelerini Haziran ayında yapılacak olan yurtdışı birliklerinin toplantısının ardından gerçekleştirecekleri ve kongre tarihlerinin de ancak Genel Merkezimizin onayı ile belirlenebileceği tüm birliklerimize bildirilmişti. Kongre süreçlerinin Haziran ayında Starsburg’da yapılacak olan çalıştayda alınacak kararların ardından ve Genel Merkezimizin bilgisi ve onayı dahilinde başlatılabileceği hususuna dikkat edilmesi büyük önem arz etmektedir. Belirlenen bu çerçevede alınan kararların dışında ve parti disiplinine aykırı biçimde hareket edenden birliklerimizle ilgili yaşanabilecek olan olumsuz gelişmelerin bu birliklerimize ait olacaktır”

İhraç edilen diğer bir isim Necat Şimşekol; “Ben de bugün içeri alınmadım. Üyelikten ihraç edilemez şeklinde mahkeme kararı elimde olmamasına rağmen CHP Münih Birliği tarafından içeri alınmadım. Aktif üye olmadığım gerekçe gösterildi. Anti demokratik bir uygulama. Tek adayla seçime gidildi. Birçok kişinin üye aidatlarının çekildiğine dair banka dekontları var. Buna rağmen aktif üye olmadığımız söyleniyor.. Seçimin iptali için yargıya gideceğiz. Koltuk uğruna CHP ilkeleri çiğnenmektedir. Anti demokratik bir tarz ve kariyer hırsı CHP’ye yakışmaz” şeklinde konuştu.

 

PAYLAŞ