Bebek katili Abdullah Öcalan’ın sorgulanması görüntüleri ile tanınan Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Ulusal Kanal’da gündemi değerlendirdi. 

Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulunmuş Uğur, Almanya, Suriye, Rusya, Amerika gibi kriz yaşadığımız ülkeler ile Türkiye ilişkilerini ve atılabilecek adımları yorumladı. 

Konuşmasının satır başları şöyle;

Suriye’de Abd’nin desteklediği terör örgütlerinin danışıklı dövüşüne değinen Hasan Atilla Uğur, “aldığım bilgilere göre Minbiç (Menbiç) bölgesindeki köylerde Işid, kurşun atmadan çekilerek köyleri Ypg’ye teslim etti” şeklinde konuştu.

Milli İstihbarat Teşkilatı (Mit) için Levent Göktaş isminin anılması konusunda gelen soruya, çok değerli ve kahraman bir isim olduğunu, günümüzde dördüncü nesil savaş yaşanırken MİT başkanlığına en uygun aday olabileceğini fakat çıkan söylentilerin cemaat (fetö) tarafından, karalama amaçlı ortaya atılan haberler olduğunu söyledi. “Keşke öyle bir isim gelse fakat kendisiyle görüşmelerimde beklentisi olmadığını ifade etmişti.” şeklinde soruyu yanıtladı.

Krize sebep olan “düşürülen rus uçağı” konusunda da önemli açıklamalar yapan Uğur, vurulan uçağı uyardık deniyor fakat öğrendiğim kadarıyla rus uçağı yeni nesil olmadığı için iletişim için 1 kanal kullanıyormuş, o hattan uyarılmamış .. Bize tehdit oluşturmamasına rağmen düşürülen uçak stratejik bir hatadır, milli menfaatlerimizi sekteye uğratmıştır, bu konuda Fetö terör örgütünün ilişkisi olduğunu düşünüyorum. şeklinde açıkladı.

Kaşif Kozinoğlu’nun ölümü ile ilgili konuşan Uğur, aldığım duyumlara göre ölümü Gülen Örgütü ile ilişkisi çıkabilir, kendisi bize silivri’de Fetö’nün suikastler düzenleme kapasitesine sahip bir örgüt olduğunu anlatmıştı diyerek, ölümünün suikast olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Almanya’nın ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıması  ile yaşanan kriz için , siyasi sebeplerle ve terörle mücadelemiz nedeniyle bizi köşeye sıkıştırmaya çalışan Avrupa Birliği’ne karşı yaptığımız mülteci anlaşmasının iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Uğur, “o zaman onlar köşeye sıkışır” dedi. Bizim için bağlayıcılığı olmamasına rağmen mücadele edilmesi gerektiğinin de altını çizerek, tarihsel belgelerin olduğunu ve Aihm’in Doğu Perinçek kararının da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Terörle mücadele konusunda çok iyi durumda olduğumuzu, bölgede görevli arkadaşlarından aldığı bilgilerle dile getiren Uğur, en son teknoloji yerli silahlara sahip olduğumuzu , savunma sanayimizde teknolojik gelişmelerin de iyiye gittiğini söyledi. Terörle mücadelede verilen şehitlerimiz için, Türk milletine yakışır şekilde sivillere zarar vermeden operasyonları yürüttüğümüz için  şehitler veriyoruz, biz Amerika-İsrail gibi katliamcı değiliz, uçaklarla , tanklarla yıkıp geçmedik . dedi.

Pkk’nın çökertilmesi için lider kadrosuna yönelik, özel operasyonlar stratejisine geçilmesi gerektiğini, bunun psikolojik olarak örgütü çökerteceği, katılımı azaltacağını söyledi.

 

 

 

 

PAYLAŞ