Almanya krizinden sonra Türkiye’den önemli bir hamle geldi. 1 Haziran’da yürürlüğe giren AB Geri Kabul Anlaşması askıya alındı.

AB Türkiye arasında 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan ve 2014 yılında TBMM’de kabul edilen anlaşmanın 1 Haziran 2016 itibarıyla yürürlüğe girmesi kararı alınmıştı. Anlaşma, Danimarka ve İrlanda dışındaki tüm Avrupa Birliği ülkelerine, Türkiye rotasını kullanarak kaçak giriş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’ye iade edilmesini öngörüyor. Ancak AB’nin “Vize Serbestisi” konusunda yaptığı, “Terör yasalarını değiştirin” baskısının ardından, serbest dolaşım konusunda karar almaması, Ankara’nın da birliğe yaptırım uygulaması ile sonuçlandı. Türkiye, AB Komisyonu’nun hafta başında, “1 Haziran itibarıyla tam olarak uygulanmaya başlanacağını” duyurduğu Geri Kabul Anlaşması’nı, “AB’nin anlaşmada kendi üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmediği” gerekçesiyle idari tedbir hakkını kullanarak dondurdu.

Alınan karar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik’in Avrupa Komisyonu 1’inci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile Antalya’da gerçekleştirdiği görüşmelerde de AB tarafına iletildiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı ile ilişkili olduğu söylenen bilginin kaynağı, anlaşmanın 1 Haziran itibarıyla uygulanmaya başlanmayacağı kararının AB tarafından anlayışla karşılandığını ifade ederken, “Normal şartlarda Geri Kabul Anlaşması’nın 1 Haziran’da uygulamaya girmesi ve Temmuz ayında da Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestisinin başlaması öngörülüyordu. Türkiye olarak, ikisinin birlikte uygulanmaya başlanmasının daha uygun olduğuna karar verdik” değerlendirmesini yaptı. (AKŞAM)

 

PAYLAŞ