Alman Parlamentosu’nun skandal “soykırım” kararı sonrası , Almanya Türkiye ilişkileri ve uygulanabilir stratejiler masaya yatırılıyor. 

Avrupa Birliği ve Hukuku Uzmanı Akademisyen Can Baydarol ve Eski Chp Milletvekili Prof Dr Süheyl Batum’un konuk olduğu “anında gazete” programında, Almanya’nın “soykırım” kararı, yasal bağlayıcılığı, ikili ilişkilerimiz ve geleceği, kararın sebepleri, atılması olası adımlar ve stratejiler konuları tartışıldı.

Can Baydarol, olayın tamamen siyasi olduğunu , herhangi bağlayıcılığı bulunmadığını ifade etti. Ülkenin dış politik hatalar sebebiyle ekonomik olarak manevra şansının olmadığını, elinin mahkum olduğunu gören Almanya’nın böyle hoyratça bir karara vardığını söyleyen Baydarol, halihazırda zaten Alman derin devletinde “yahudi soykırımı” suçlarını hafifletecek bahane arayışının da bu kararda etkisi olabileceğini söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Perinçek kararının Almanya iç hukuku için de bağlayıcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Telefon ile bağlanan Hukukçu Akademisyen Dr Doğu Perinçek ; parti olarak Almanya’nın Anayasa Mahkemesine başvuru yaptıklarını, Alman yasalarına göre de bu kararın yanlış olduğunu, mücadelenin yeni başladığını, Türkiye’nin terörle mücadelesine baskı oluşturmak için bu kararın alındığını söyledi. (Avrupa Birliği “vize serbestisi” için terörle mücadele yasalarının değiştirilmesini istiyordu. )

Süheyl Batum da kararın siyasi sebepler ile alındığını, Cem Özdemir gibi geçmişinde yolsuzluklar olan vekillerin bu karar için kullanıldığını söyledi. Doğu Perinçek ve Vatan Partisi’nin Almanya Anayasa Mahkemesine başvurmasından sonuç çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

PAYLAŞ