Almanya’nın “soykırım” tasarısını meclisten geçirmesi sonrası ilk tepkiler gelmeye başladı.

AKP‘nin önerisi ile TBMM’den ortak bildiri ile Almanya kınanacak. Hdp hariç diğer partiler katılım sağlayacak.

Hükümet, Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu Türkiye’ye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Az önce Başbakan ile konuştum. İlk adımımız Büyükelçi’yi Türkiye’ye çağırıyoruz.  Bu karar Almanya-Türkiye ilişkisini ciddi anlamda etkileyecek bir karardır. Yurda döndükten sonra asıl atamamız gereken adımları atacağız”

Başbakan Binali Yıldırım: “Türkiye’nin Almanya Büyükelçisini istişareler için Türkiye’ye geri çağırdık. Tabii ki karar metnini kapsamıyla gördükten sonra atılacak adımları atmakta bir saniye bile tereddüt etmeyiz. Bu millet hiç kimseden emir almadı, hiç kimseye boyun eğmedi, biz Allah’ın önünde eğiliriz, milletimiz ne isterse onu yerine getiririz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kendi tarihindeki karanlık sayfaları kapatmanın yolu sorumsuz ve mesnetsiz Meclis kararlarıyla başka ülkelerin tarihini karalamak değildir”
Numan Kurtulmuş ; “Almanya Parlamentosu’nun ‘çarpıtılmış ve mesnetsiz’ birtakım iddiaları ‘soykırım’ olarak kabullenmesi tarihi bir hatadır. Almanya Parlamentosu’nun bu tasarıyı kabul etmesi Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz.”

Dr. Doğu Perinçek : Vatan Partisi olarak kararın geri alınması için dilekçeyi şu anda verdik. Bu karar Alman yasalarına da aykırı. Alman Meclisi mahkeme değildir. Alman Meclisinin böyle bir karar almaya yetkisi bulunmuyor. Türkiye’de yaşanan olaylar hakkında Alman meclisi karar veremez. Alman Meclisi burnunu yetkili olmadığı işlere sokmuştur. Alman Meclisi yalnız hukuku değil Türk dostluğunu da çiğnedi. Bebeklerin pencereden atıldığını unutmadık. Bu kararla Alman Meclisi, Türklere kini ve Türk düşmanlığını tahrik etmiştir. Perinçek-İsviçre davasında üniversitelerin belediyelerin soykırım konusunda hüküm kesmeye yetkisi olmadığı vurgulanmıştır. Alman Meclisine dilekçeyi verdik. Hukukçularımız Alman Anayasa Mahkemesine, bu kararın yasalara aykırılığı konusunda başvuruda bulunacak ve buradan söz veriyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararı en sonda Almanya’ya uygulatılacak. Bu kararın geri alınmasını kesinlikle sağlayacağız.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  “Alman hükümeti kabullenmek istemese de, Türk milletinin tertemiz, şanlı ve soylu bir tarihi vardır. Milliyetçi Hareket Partisi, Almanya Federal Meclisi’nin çarpık kararını kınamakta, bu vahim yanlıştan dönülmesini acilen beklemektedir”

Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva “Tüm Türk devlet,toplum ve diasporları Almaniya Parlamentosu kararına etiraz etmeli.Herzaman Türkiyemizin yanındayız”

PAYLAŞ