Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , Putin’in söylemlerinin yanlış anlaşıldığını ifade etti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün yaptığı açıklama ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar sonrası, Rusya-Türkiye ilişkileri düzelecek mi? soruları gündeme oturmuştu.

Bakan Lavrov, Rus Komsomolskaya Pravda Televizyonunda canlı yayında  “Türkiye’ye zeytin dalı ya da başka bir dal uzatacağımızı söylemedik. Nereden çıktı bu? Biz Türkiye’nin özür dilemesi gerektiğini söylüyoruz. İşlenen savaş suçu nedeni ile de kayıpların tazmin edilmesi gerekir” dedi. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Atina’da yaptığı açıklamalara değinen Lavrov, Ankara’nın önerilerini değerlendirmeye hazır olduğuklarını fakat bundan önce Türkiye’nin yapması gereken şeyi yapmasının şart olduğunu söyledi.

Putin Atina’da şunları söylemişti “Biz ilişkilerimizi düzeltmek istiyoruz. Bu ilişkiyi bozan biz değildik. Sözler yeterli değil. Bir şeyler yapmalılar. Türkiye ile iletişim içindeyiz, İletişimde kalmanın birçok yolu var. Belli başlı adımlar bekliyoruz. Ama şimdilik hiçbir adım yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ;  “Beni meraklandıran konu acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor. Yoksa biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz. Kaldı ki bizim Putin’le ilişkilerimiz iki dost iken bir pilot hatası veya yanlış nedeniyle koskoca Türkiye’yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Temenni ederim ki bu sıkıntı biran önce aşılır” demişti

PAYLAŞ