Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargı ile görüşmesi, Almanya’nın soykırım’ı mecliste oylaması ve Rusya ile ilgili açıklamalar yaptı

Angela Merkel ile telefonda görüştüğü öğrenilen Erdoğan ; Erdoğan görüşme ile ilgili açıklama yaptı; “Almanya böyle bir oyuna gelecek olursa iki ülke ilişkilerini zedeler, Uluslararası hukukta bağlayıcı bir durum yok.” şeklinde açıklama yaptı.

Rusya’nın özür beklemesi ile ilgili ise ;  “Beni meraklandıran konu acaba bizden nasıl bir ilk adım bekleniyor. Yoksa biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz. Kaldı ki bizim Putin’le ilişkilerimiz iki dost iken bir pilot hatası veya yanlış nedeniyle koskoca Türkiye’yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür.  Temenni ederim ki bu sıkıntı biran önce aşılır” ifadelerini kullandı.

Yargıtay üyeleri ile görüşmesini eleştirenler için ise ; “Ben onların da Cumhurbaşkanıyım, bu tür ziyaretlere alışacaklar” dedi. “Ben şu anda bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyunu alarak seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da, yürütmenin de yasama organının da cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşım içine giren muhalefet hala siyaset öğrenememiş. Bunlar Tayyip Erdoğan birine selam verse ‘Niye selam verdin’ diye hesap soracaklar veya selam verene ‘niye selam verdin’ diye soracaklar. Biz bu ziyaretleri hep yaptık . Bunlar boşuna yoruluyorlar. Yasal, ahlaki olarak hiçbir yanlış yolu yoktur. Bunlara alışamadılar bugüne kadar. Daha çok devletin milletle kaynaşmasını görecekler. Bu tür ziyaretlere alışacaklar. Güzel bir Rize ziyereti oldu. Ondan önce Balıkesir’de de yaptık. herhalde Rize’ye gittik diye rahatsız olmuş olabilirler.”

PAYLAŞ