EFES 2016 tatbikatına katılan ülkeler TSK’nın gücünden hayranlıkla bahsediyor. 
ABD, Almanya, Polonya ve diğer ülkelerin Efes 2016 tatbikatı’na aktif katılım göstermesi , Türk Silahlı Kuvvetleri’nın ne denli güçlü bir ordu olduğunun göstergesi olarak değerlendirildi. Tatbikata katılan yabancı ülkelerin askerleri, Türk askerlerinden övgü ile bahsediyor.

Tatbikata katılan Amerikan askerlerinin kendi internet sitelerine verdikleri beyanatlar şöyle:

“Evet, sürekli olarak TSK’nın NATO’nun en güçlü ikinci ordusu olduğunu duyuyorduk. Ama bu gücün personel mevcuduna yönelik olarak değerlendirildiğini zannediyorduk. Ama buraya geldiğimizde gördük ki bunun personel sayısıyla bir alakası yok. Burada gerçekten çok güçlü, dinamik, caydırıcı, etkin bir ordu var. Kullanılan araç, gereç, silah, deniz vasıtaları ve hatta bazı helikopterler çoğunlukla milli olarak üretilmiş. Burada çalıştığımız Türk askerleri hiç yorulmaz mı diye düşündüğümüz çok oluyor. Bazen hatta Türk arkadaşlarımıza espri yapıyoruz. Bitmeyen piliniz mi var diye. Çok misafirperverler, hapşırsak dahi biri yanımıza gelip ‘iyi misin?’ diye soruyor.”

Efes 2016 tatbikatında Türk askerinin muhteşem uyum ve kondisyonu övgü alırken, Türk Ordusunun caydırıcılığını göstermesi açısından EFES 2016 tatbikatı büyük önem taşıyor.

 

PAYLAŞ