Işid’in Azez’e operasyon başlattığı bilgisi geliyor, peki bu ne anlama geliyor?

Azez bölgesi, Muhaliflerin Türkiye ile bağlantısını sağlayan son sınır bölgesi özelliği taşıyordu. Suriye’de Amerikan güçlerinin (SDG) Rakka’da Işid’e saldırdığı günlerde Işid’in bu hamlesi Türkiye-Amerika ilişkilerinin çöküşü manasına da gelebilir.

Işid’i kullanarak Suriye’de faaliyet gösteren Kürt terör gruplarını, Dünya’ya iyi gösteren Amerika, bu kez ne planlıyor analiz edelim.

Geçtiğimiz hafta Pyd ile görüşen sonra Türkiye’de Genelkkurmay ikinci başkanı ile görüşen Centcom komutanı , Türkiye’den mutsuz ayrıldığı gündeme gelmişti. Sonrasında medyaya servis edilen amerikan askerlerinin Ypg üniformalı fotoğrafları, Türkiye-Amerika ilişkilerinin ne seviyede olduğunu gösterdi.

Işid’in Pyd bölgeleri yerine Azez’e saldırısı oynanan oyunu gözler önüne seriyor. Işid önümüzdeki süreçte bütün bölgeleri Pyd(SDG)ye teslim edeceği anlaşılıyor. Bu yapılırken Işid, Kilis’e roket atacak, Kürt güçleri Işid’i temizlesin bizi kurtarsın algısı küresel medya üzerinden Türk halkına empoze edilmeye çalışılacak.

Işid’in ne yapmaya çalıştığını geçen yıl Irak’ta görmüştük, 3 ayda elegeçirdiği bölgeleri 3 günde Kürtlere teslim etmişti.

Amerika, Türkiye’nin Suriye’ye milli menfaatleri için girmesine karşı, Uçak olayından sonra Rusya da karşı. Peki bu ortamda ne yapılacak? Suriye ile anlaşıldıktan sonra topraklarına girip Işid ve Pyd’yi temizleyip yeniden Suriye’nin kontrolüne geçmesi sağlanabilir mi? Geç mi kalındı ?

Bu arada Kilis’e bugün ikinci roket atıldı, yaralı sayısı 3.

Bu hafta sonu gündem, Suriye ve sınır bölgesi olacak gibi…

 

PAYLAŞ