Haber Türk’te yayınlanan programda Terörle Mücadele ve gelinen durum hakkında uzmanlar konuştu. 

Mete Yarar, Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı da yapmış Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Fuat Keyman, Abdullah Ağar, Yaşar Hacısalihoğlu konuk olduğu “gündem siyaset” programında terörle mücadele tartışıldı.

Hasan Atilla Uğur, 2000’li yıllarda terörü bitirme seviyesine gelinmişti, eskiden bu sayıda terörist de yoktu, katılım da azdı. Çözüm süreci ile Pkk, “biz anlaştık devletle, polis teşkilatımızı kuruyoruz” şeklinde propaganda ile 7 binli sayılara ulaşılmış. şeklinde açıklamalar yaptı.

Nusaybin için Pkk’nın söylediği “çekiliyoruz, teslim oluyoruz” propagandası , bir kısım teröristleri kurtarmak amaçlıdır. Geçmişte defalarca aynı şeyi yaptılar. Teslim oluyoruz diyorlar aynı gün şehit veriyoruz” dedi ve ekledi. “Bu yalanlara kanılmamalı.”

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar , helikopterimizi düşürdüğü iddia edilen “omuzdan atılan füze” için. “Çok gelişmiş bir füze ve teröristlerin eline geçmesi kara borsadan para ile bile imkansız. Yabancı bir devletin vermiş olduğu düşünülüyor. Hatta çok sayıda verildiği iddia ediliyor. ” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ; “Terör, arkasında bir devlet olmadan ayakta kalamaz. Terör tanımı günümüzde , devletler arası güç mücadelesinin silahlı diplomatik yoludur. Terör artık devletler arası savaşın aktörü olduğu için terörle mücadele yerine “vatan savaşı veya terörle savaş” denilebilir. ”  şeklinde konuştu.

PAYLAŞ