Rusya ve Abd tarafından şekillendirilen yeni Suriye Anayasa taslağı ile ilgili yeni iddialar ortaya çıktı.

27.05.2016 Güncelleme: Esad’dan yalanlama geldi.

Anayasa taslağında Esad’ın yetkisinin azaltıldığı ve muhaliflere imtiyazlar verildiği iddia edilmişti.

Rejimden bu konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Esad’ın sosyal medya sayfasından yapılan açıklamada “Suriye için bir yeni anayasa yapılacaksa, dışarıdan değil, Suriyelilerin tartıştığı ve kabul ettiği, referanduma sunduğu bir Anayasa olacaktır. Diğer tüm girişimler değersiz ve önemsizdir” dendi.

HABER NEYDİ;

Dubai Merkezli Yayın Yapan Gulf News’in haberine göre Suriye’nin ismi değişecek. Yapılacak Yeni Anayasa ile geçmişte kullandığı bir isimle anılacağı iddia ediliyor.

İddiaya göre, çalışması yürütülen taslak anayasa’da Suriye Arap Cumhuriyeti’nin adının “Suriye Cumhuriyeti” olarak değiştirildiği görülüyor. Haber doğruysa, 1932-1958 yılları arasında kullandığı eski ismine geri dönmüş olacak.

Anayasa taslağına göre , Beşar Esad’ın oturduğu Cumhurbaşkanlığı koltuğunun yetkileri azaltılıyor, ülke yönetimi yetkileri Bakanlar Kurulu’nun lehine yeniden düzenleniyor.

İlk taslağın Şam’daki milletvekillerince yazıldığı öğrenilen “yeni anayasa”nın taslak metninin Mart ayında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a sunulduğu belirtildi.

Lavrov inceledikten sonra taslağı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile paylaştığı ve metnin Nisan-Mayıs aylarında Rusya ve ABD arasında müzakere edildiği aktarıldı.

ABD ve Rusya’nın, yeni anayasayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının öngördüğü 1 Ağustos tarihine yetiştirmeye çalıştığı bildirildi.

 

PAYLAŞ