Chp Eski Milletvekilinden ŞOK iddialar geldi. Chp’nin Akp ve CIA bağlantılı kişilerce yönetildiği iddiasında bulunuldu. 

Chp’nin Adana Eski Milletvekili Ümit Özgümüş, Adana’nın Sesi Gazetesi Muhabirlerinden Orhun Başkan’a çarpıcı iddialarda bulundu.

Çok tartışılan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı yapılmasının CHP’ye dayatıldığını ve bunun da Kemal Derviş vasıtasıyla İstanbul’daki meşhur Beykoz Konakları’ndaki toplantı sonrasında kararlaştırıldığını iddia etti. Sezgin Tanrıkulu’nun TR 705 nolu CIA ajanı olduğunu iddia eden Özgümüş, ‘eğer olmadıklarını çıkıp iddia edebilir iseler bugün ben siyaseti bırakırım’ diyerek iddiasının arkasında durdu.

Sizin Cumhurbaşkanı adayınız kimdi?

– Benim 3 seçenek hakkım vardı. Osman Korutürk ve Güldal Mumcu’ydu. Her ikisi de saygın ve CHP’ye yakışan isimlerdi. Çok da yakışacağını düşündük. Ama günün birinde Kemal Derviş, Kemal Kılıçdaroğlu’nu İstanbul’a çağırdı. Beykoz Konakları’nda bir yemek yediler ve CHP’nin adayının kim olacağı Kemal Bey o zaman dikte edildi. MHP’ye iyi bir isimle gideceğim diyen Kemal Kılıçdaroğlu MHP’nin adayı olarak İhsanoğlu’nu aday yaptılar.

Başka itiraz ettiğiniz konularda vardı sanırım?

–  Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanına bazı isimler zaman içinde yamandı. Bunlardan bir tanesi Sezgin Tanrıkulu’dur. Vikilis belgeleri açıklandı. Bu belgeleri yalanlayan olmadı. CIA’nın yan kuruluşu TR 705 nolu ajanı olarak geçiyor. Aynı belgelerde Sezgin Tanrıkulu’nun İnsan Hakları Derneği Başkanı olduğu dönemlerde ABD Büyükelçiliğine verdiği raporları var. Diyor ki raporda ABD’liler olarak Irak’taki Araplara işkence yapmışsınız. Bu Türk Basınında bir kez yayınlandı. Eğer bir daha çıkarsa Türk halkının ABD’liler sempatisinde azalma olur diyor. CIA’ya bilgi veren kişi aynı zamanda CHP Genel Başkanına danışmanlık yapacak. Genel Başkan Sezgin Tanrıkulu’nun ajan olduğunu yalanlayabilir mi? İkinci tehlikeli adam Murat Özçelik. Bu kişi Tayyip Erdoğan’ın Irak’taki özel temsilci yardımcısı. Bir sene sonra terfi ediyor özel temsilci oluyor. Irak paylaşılırken Türkiye adına konuşan adam. Daha sonra Irak Büyükelçisi oluyor. Buradan da Kamu Güvenliği Müsteşarlığına terfi ediyor. İmralı Tutanaklarını okursanız Hükümet adına Kamu Güvenliği Müsteşarlığının yaptığını görürsünüz. Bu insanı bir süre sonra CHP Genel Başkanı alıp Parti Meclisi listesine koyuyor. Delege seçmiyor. İkinci yedek oluyor. İki milletvekilini istifa ettirip Parti Meclisi’ne alıyor ve akşam da Genel Başkan Yardımcısı oluyor. Alın size skandal.

Sayın Özgümüş, eleştirileriniz bunlarla sınırlı değil sanırım. Biraz daha açar mısınız?

–          Bizim milletvekilimiz Erdal Bey bir gül gelip ABD’nin Türkiye’yi dinleme merkezini bulduğunu söyledi. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na bağlı ODC isimli bir mühendislik şirketinden Türkiye dinleniyor. Bu konuda Mecliste Erdal Bey basın toplantısı yaptı. Erdal Aksünger burayı ifşa etti. Biz oraya gidip orada açıklama yapacaktık. Aradan 10 gün geçti buraya gidip Erdal basın toplantısı yapamadı. Erdal’a sordum cevap vermedi. Ben de arkadaşımın yanlış istihbarat aldığını düşünerek üzerine gitmedim. Ama daha sonra Vatan Partisi’nin Genel Sekreteri ABD’nin dinleme merkezini ortaya çıkarmayı CHP’nin Genel Merkezi’nin engellediğini yazdı, açıkladı. Ben bunları anlattım. CHP Ankara’dan yönetilmiyor. Bunları ifade ettim. Dokunulmazlıklar konusunda CHP’nin nasıl yalpalandığını da gördünüz.

– Toplantıda bunları parti yetkililerine ifade ettiniz mi?

– Toplantıda CHP’nin Genel Sekreteri vardı. Kamil Oktay Bey. Dedim ki, söyleyeceğim şeyler önemli ve derin konular. Lütfen ses kaydımı alıp götürüp Genel Başkanın önüne koyun. Genel Başkan bunlar yalan derse sabahleyin politikayı bırakacağım dedim. Yüzüne karşı yaptım bu konuşmamı.

-Bu CHP’yi bu halden kurtarmak için reçeteniz nedir?

– Gençlerin attığı sloganı bende atıyorum. ‘CHP düşerse Türkiye düşer’ Türkiye’nin düşmemesi için CHP’nin tekrar alınması lazım. CHP’nin yönetiminde değişiklik lazım. İlkesi olmayan, hedefi olmayan parti konumunda CHP şuan. CHP fabrika ayarlarına geri dönecek. Kadrolar da hazır. Yeter ki kadroları harcamayın. Parti, CHP’lileri harcıyor. Benim ön seçimimde parti genel başkan yardımcısını gönderip ‘Ümit Özgümüş seçilmeyecek’ dedi. Umut Oran’ın, Hurşit Güneş’in, Rıza Türmen’in, Osman Korutürk’ün, Erdal Aksünger’in iyi yetişmiş kişilerin neden tasfiye edildiğini kimse açıklayamaz. Eğer genel başkan bu isimlerin neden tasfiye edildiği açıklayacak gerekçe göstersin yarın siyaseti bırakırım.

PAYLAŞ