Mesud Barzani’nin; “Musul Savaşına Hazırız. Ya Sonra ?” dediği öğrenildi. 

İsviçre’de yayınlanan bir gazeteye röportaj veren Barzani “Işid’e karşı savaşta yer alabilecekler fakat önlerini görmek istediklerini” söylediği öğrenildi.

“Şüphesiz, 40-50 milyonluk milletimizin bir devleti olmasını istiyoruz. Ancak gerçeklerimizi de göz önünde bulundurmalıyız. Dört parçaya bölünmüşüz. Her birinin durumu farklıdır. Bu yüzden her parça, merkezi hükümet ile çözüm aramalı.”

Irak Kürt Bölgesi’nin bağımsızlık için hazır olduğunu belirten Başkan, ‘Referandum bu yıl olur mu?’ sorusuna, ‘İnşallah’ dediği yazıldı.

Harita sınırlarının artık ortadan kalktığını sadece resmileşmesi gerektiğini söyleyen. Barzani, “Güç zoruyla çizilen sınırlar artık kabul edilemez” dediği öğrenildi.

 

Referandum’a sürekli vurgu yapan Barzani, “Hiçbir çözüm dayatılamaz, her yeni çözüm referandumla sağlanmalı” dediği yazıldı.

“Musul savaşı için hazırız fakat Irak hükümeti ile Amerikalılar saldırı planı ile kentin kurtarılması sonrasına ilişkin planı hazırlamalı. Musul’un kurtarılmasındaki en önemli soru, savaştan sonra nasıl yönetileceği konusudur.”

PAYLAŞ