Türkiye’nin Suriye politikasının çöktüğü, Davutoğlu’nun “stratejik derinlik” çukuruna düştüğümüz , bir çok dış güvenlik uzmanlarınca dillendiriliyordu . Yeni kabine ve başbakan ile dış politikamızda revizyona gidileceğine artık kesin gözü ile bakılıyor. 

Türkiye’nin Suriye politikası ve buna bağlı olarak Rusya ile yaşadığımız sorunlar, iç güvenliğimiz kadar ekonomimize de büyük darbe vurdu. Başta turizm sektörü olmak üzere, tarım, tekstil ve deri sektörü iflas noktasına geldi.

Erdoğan’ın bu duruma 3-4 aydır çözüm aradığı konuşulurken, Suriye ile gizlice Cezayir’de görüşüldüğü de medyaya yansımıştı.

Rusya ile sorunun çözümü de Suriye’de atılacak adımlara göre şekillenecek. Rus ve Türk dış politika uzmanlarının ortak görüşü , gerilimin bitirilmesinin kesinlikle gerekli olduğu yönünde.

Suriye’de atılacak adımlar ise , zamana yayılarak da olsa Amerika ve İsrail’in Suriye’ye yönelik politikalarından dönülecek. Cerablus hattı öncelikli olmak üzere , sınır bölgesinin yeniden Suriye’nin hakimiyetine geçmesi sağlanacak. Bu sayede “kürt koridoru” engellenecek ve Işid tehdidi bertaraf edilecek.

Aslına bakılırsa başka seçeneğimiz de yok! Ya komşularımız ile ilişkilerimizi düzeltip, Işid, Pkk,Pyd gibi yapıları ortadan kaldıracağız, ya da uzun yıllara yayılacak terör tehdidi ile boğuşacağız.

Dış politika değişikliği ile ülkenin tüm sorunları çözülebilir. Sadece adım atmak yeterli.

 

 

PAYLAŞ